Sivil toplum kuruluşlarının gelecek vizyonunda stratejik işbirliği
Strategic cooperation of non-governmental organizations in the future vision
- Tez No: 530710
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hayatımızda her geçen gün daha fazla yer edinen Sivil toplum kuruluşlarının en temel amaçları; üyelerinin çıkarlarını korumak ve aynı zamanda yaşadığı topluma fayda sağlamak yani değer yaratmaktır. Günümüzde STK'ları artık, kamu kurumları ve özel sektörden sonra“üçüncü sektör”olarak kabul edilmektedir. Kamu kuruluşları, özel sektör ya da Sivil Toplum Kuruluşları değer oluştururken gerek bölgesel gerek ulusal gerekse de uluslararası kaynaklardan daha çok faydalanmak istemektedirler. Değer oluşturmada başarılı olmak için en önemli yaklaşım hiç şüphesiz stratejik iş birliğidir. Artan dünya nüfusu ile birlikte artan rekabet koşulları mevcut kaynakların daha etkin kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Şartların ortaya çıkardığı durum, organizasyonel kaynaklarında daha doğru ve etkili kullanılmasını yeni bir yönetsel strateji olarak tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının gündemine getirmiştir. İşletmelerin başarılı olması, kritik kaynaklarda yapacağı optimal planlama ve özellikle ortak problemlere birlikte çözüm arayışında yatmaktadır. Kamu kuruluşları ya da diğer sektörlerin özellikle sosyal problemlerin çözümünde Sivil Toplum Kuruluşları önemli birer paydaştırlar. Tüm paydaşlar nezdinde bu farkındalığın arttırılması oldukça önemli olup, bu konuda yapılan çalışmalar maalesef yeterli düzeyde değildir. Bu çalışmanın yapılmasında en önemli temel dayanak noktası ve motivasyon kaynağı da literatürdeki bu konuda yapılan çalışmaların yeterli düzeyde olmamasıdır. Bu çalışmada; ilk olarak, sivil toplum kavramı, önemi ve tarihsel gelişimi, STK'ların amaçları ve üstlenmiş oldukları görevler ve sınıflandırılmasından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise stratejik iş birliği hakkında tanımlayıcı genel bilgiler sunulmuştur. Son bölümde ise, ülkemizde faaliyet gösteren önemli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapan kişilerin hazırlanan anket yardımı ile gelecek vizyonda stratejik iş birliklerine bakış açıları tespit edilmiştir. Ayrıca değerlendirmeler sonucunda katılımcıların demografik özellikleri, çalışma kapsamında sorulan sorulara katılımcı ve ilgili STK'larının özelliklerinin etkileri de ayrı ayrı analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sivil Toplum, Sivil Toplum Kuruluşu, İş birliği, Globalleşme
Özet (Çeviri)
Getting a wider ground in our life every passing day, non-governmental organisations (NGOs for shore) mainly aim at preserving member benefits and interests while also creating value to the society. Today, NGOs are recognised as a“third sector”, so to speak, after public bodies and private sector. While public bodies, private sector or non-governmental organisations create a value they intend to make more and better use of regional, national and international sources. Undoubtedly, the most significant approach for succeeding in creating a value is strategic cooperation. Increasing competitive terms in parallel to increasing population compel us to make use of existing sources more efficiently. Arising out of emerging conditions, this has put on the agenda of all non-governmental organisations that better and more effective use of organisational sources is the new administrative strategy nowadays. The key to success for a business rests with optimum planning of critical sources, and particularly with the act of seeking a solution for common issues together. Non-governmental organisations are significant stakeholders for public bodies or other sectors especially in sorting out special issues. It is vital to improve awareness of all stakeholders; nevertheless works concentrating on this are unfortunately hardly sufficient. The most important reference point and source of motivation to conduct works to this end is the fact that works available in literature were not on a sufficient level. This study, initially, mentions civil society concept, its importance and historical development, objectives of the NGOs, tasks, and duties they assume and their classification. How executives that hold office at non-governmental organisations that are currently in good standing in our country approach to strategic collaborations for the future vision is given via a questionnaire in the last section. Also, demographics of the subjects, influence of the subjects and of the related NGOs' characteristics on questions asked for the purpose of this study have been evaluated separately. Key words : Civil Society, Non-Governmental Organisation, Cooperation, Globalisation