Yoğun bakımda yatan ağır sepsisli hastalarda düşük-orta doz vazokonstriktör ve vazodilatatör ajanların doku mikrosirkülasyonuna etkilerinin doku oksimetri yöntemi ile değerlendirilmesi
The microcirculatory effects of low to medium dose vasoconstrictor and vasodilatator agents detected by tissue oxygenation in severely septic patients
- Tez No: 530741
- Danışmanlar: UZMAN ASU ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Septik şokta kan akımının global dağılımını makrosirkülasyon regüle etmekle birlikte, oksijeni dokuya sunan mikrosirkülasyondur. Çalışmamızın amacı yoğun bakım ünitesinde ağır sepsis tanısı ile yatan hastalarda vazoaktif ajanların doku mikrosirkülasyonuna olan etkilerinin doku oksimetri yöntemi ile değerlendirilmesidir. Çalışmaya ağır sepsis (sepsis + sistolik arter basıncı (SAB) < 90 mmHg) tanısı alan, 18- 80 yaş arası 40 hasta dahil edildi. Doku mikrosirkülasyonu (StO2), InSpectra StO2 cihazı ile değerlendirildi. Çalışmanın başlangıcında bazal mikrosirkülasyon değerleri ölçüldü. Yeterli intravasküler volüm replasmanına ragmen SAB < 90 mmHg olan hastalara birer saat süreyle ve aralarda StO2 ölçümleri (yaklaşık 5 dak süresince ölçülen değerin ortalaması) kaydedilerek; Dopamin 5 mcg/kg/dak Dopamin 7.5 mcg/kg/dak Dopamin 7.5 mcg/kg/dak + Nitrogliserin 20 mcg/dak Dopamin 7.5 mcg/kg/dak + Nitrogliserin 50 mcg/dak dozlarında uygulandı. Hastaların hemodinamik parametreleri eşzamanlı olarak kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Kolmogorov-Smirnov, ki-kare ve t-testi testi kullanıldı. Dopaminin artan dozlarda ortalama arter basıncını (OAB) yükselterek mikrosirkülasyona olumlu etkilerinin olduğu, Dopamin infüzyonuna Nitrogliserin 20 mcg/dak eklemenin mikrosirkülasyon açısından ek bir fayda sağlamadığı, Nitrogliserin 50 mcg/dak dozunun eklenmesinin ise OAB ni düşürerek StO2 değerlerini anlamlı şekilde azalttığı gözlemlendi: Bazal değerler: OAB: 55.7±6.5 mmHg; StO2 % 79.6±2.5 Dopamin 5 mcg/kg/dak: OAB: 65.2±7.5 (p=0.008); StO2 % 82.5±3.0 (p=0.043) Dopamin 7.5 mcg/kg/dak: OAB:72.2±8.1(p=0.004); StO2 % 85.7±2.8 (p=0.036) Dopamin 7.5 mcg/kg/dak + Nitrogliserin 20 mcg/dak: OAB:71.4±8.8 (p=0.005); StO2 % 85.6±2.8 (p=0.021) Dopamin 7.5 mcg/kg/dak + Nitrogliserin 50 mcg/dak: OAB: 69.5±9.4 (p=0.007); StO2 % 84.5±3.1 (p=0.029) Erken septik şok döneminde ortalama arter basıncının yükselmesi ile doku mikrosirkülasyonunun iyileşmesi paralellik göstermiştir. Düşük doz Nitrogliserinin mikrosirkülasyon üzerine olumlu bir etkisinin olmadığı, hatta orta-yüksek doz Nitrogliserinin ortalama arter basıncını düşürerek doku mikrosirkülasyonuna olumsuz etki ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although macrocirculation is the main regulatory mechanism of hemodynamics in septic shock, microcirculation delivers oxygen to the tissues. We aimed to detect the changes of microcirculation by the usage of vasoactive agents in severe sepsisseptic shock patients. Fifty-one patients (18-80 years of age) with severe sepsis (SAP 90mmHg after a few hours volume replacement and those who died during the study period were excluded from the study (n:11). Vasoactive agents were given in the order below; each regimen for an hour, while recording the hemodynamic and microcirculatory measurements. Dopamine 5µg/kg/min; Dopamine 7.5µg/kg/min; Dopamine 7.5µg/kg/min+ Nitroglycerine 20 µg/min; Dopamine 7.5 µg/kg/min+Nitroglycerine 50 µg/min. The distribution of the variables obtained in the study was assessed using the KolmogorovSmirnov Test. The Analysis of Variance was used for the analysis of repeated measurements, Independent Sample t Test was used for the analysis of quantitative data and the Chi-square Test was used for the analysis of qualitative data. SPSS 20.0 software was used for the statistical analysis. MAP values measured at the doses of Dopamine 7,5 mcg/kg/min, Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 20 mcg/min were significantly higher compared to the MAP values measured at the dose of Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 50 mcg/min (p 0,05). StO2 values of the patients measured at the doses of Dopamine 5 mcg/kg/min, Dopamine 7,5 mcg/kg/min, Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 20 mcg/min, Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 50 mcg/min showed a statistically significant increase compared to the baseline values (p< 0,05). StO2 values measured at the doses of Dopamine 7,5 mcg/kg/min, Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 20 mcg/min and Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 50 mcg/min were found to be statistically significantly higher compared to the StO2 values measured at the dose of Dopamine 5 mcg/kg/min (p< 0,05). StO2 values measured at the doses of Dopamine 7,5 mcg/kg/min and Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 20 mcg/min were found to be statistically significantly higher compared to the StO2 values measured at the dose of Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 50 mcg/min (p< 0,05). When the StO2 values measured at the doses of Dopamine 7,5 mcg/kg/min and Dopamine 7,5 mcg/kg/min + Nitroglycerin 20 mcg/min were compared each other, there was no statistically significant difference between them (p>0,05). Improvement of tissue microcirculation was seen in parallel with the increase in mean arterial pressure during early septic shock period. It was concluded that low-dose nitroglycerin had no positive effect on microcirculation and even medium-high dose nitroglycerin had a negative effect on tissue microcirculation by decreasing mean arterial pressure.