Development of water efficiency strategy for Adnan Menderes Airport
Adnan Menderes Havalimanı için su verimlilik stratejisinin geliştirilmesi
- Tez No: 530748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Çevre Mühendisliği, Civil Aviation, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, Izmir Türkiye'de bulunan Adnan Menderes Havalimanı için su kullanım ayakizi ve su verimlik planının geliştirilmesi çalışmasını içermektedir. Havalimanları çok su kullanılan tesislerdir. Genellikle, soğutma kuleleri, yangın kontrolü, temizlik, araç yıkama, yer yıkama, uçak yıkama ve genel kullanımlar (WC, yemek servisi dahil) için kullanılmaktadır. Araştırma 12 aylık periyodu kapsamaktadır ve tüketim verileri 116 sayaçtan elde edilerek su ayakizi için analiz edilmiştir. Bir yıl boyunca Adnan Menderes Havalimanı, 12 milyon yolcu ve 81 bin uçağa hizmet vermiştir. Bu yolcular ve uçaklar farklı havalimanı otoritelerinden hizmet almıştır. Bu hizmetler su tüketimi ile doğrudan yada dolaylı olarak ilişkilidir. Çalışmada havalimanında toplam su tüketimi 3 grupta incelenerek analiz edilmiştir. • İç hatlar • Dış hatlar • Terminallerin dışı Havalimanında yıllık toplam su tüketimi yaklaşık 436.000 m3/yıl'dır. Aya kizi çalışmasının sonuçları, en yüksek kullanım oranlarının; sulama, yangın kontrol sistemi, soğutma kuleleri ve terminal tuvalet kullanımlarında sırasıyla yüzde 23, yüzde 7, yüzde 26 ve yüzde 20 olduğunu göstermektedir. Tuvaletler için su kullanımı yolcu başına yaklaşık 6 ile 8.5 litre arasında değişmektedir. Yiyecek hizmeti için bu değer 1-1.5 litre'dir. Dolayısıyla havalimanında yolcu bazlı kullanım (WC ve yiyecek servis hizmeti dahil) yolcu başına 6.5 ile 10 litre arasında salınım göstermektedir. Bu değer dünya ortalamasının altındadır. Çalışma sonuçlarına dayanarak su tüketimini en aza indirmek için çeşitli yöntemler önerilmiştir. Bunlar arasında“havalimanı personelinin eğitimi”en ekonomik çözümdür. Ayrıca“gelişmiş su tüketimi izleme”sistemi, ekonomik ve fiziksel koşullar dikkate alındığında uygulanabilir bir yöntemdir ve öncelik kazanmalıdır. Daha sonra, ekonomik ve fiziksel uygulanabilirliklerine dayalı olarak alternatif önlemler seçilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis focused on water consumption footprinting and development of water efficiency plan for the Adnan Menderes Airport located in Izmir, Turkey. Airports are facilities having large water consumption, generally for non-potable purposes such as water cooling systems, fire control, cleaning and washing of vehicles, runways and aircrafts and also public uses (WC, food service). Research period covered 12 months and consumption data obtained from 116 water meters were analysed for water footprinting. Along a year, Adnan Menderes Airport served to about 12 million passengers and 81 thousand aircrafts. These passengers and aircrafts were served by various services by airport authorities. These services were linked by water consumption directly or indirectly. Total water consumption in the airport was analysed by categorising users under three groups: • Domestic terminal • International terminal • Out of terminals Annual water consumption was about 436000 m3/year in total. Results of the footprinting study showed that irrigation, fire control system, cooling towers and terminal WC uses accounted high use rated with 23 percent, 7 percent, 26 percent and 20 percent. While water used for WC changed between about 6-8.5 litter per pax, this value was between 1-1.5 litter per pax for food consumption. Therefore passanger based uses was fluctuated between 6.5-10 litter per pax in the airport. This value was below world average rates. Based on this analysis several methods were suggested to minimize water consumption. Among them“training and education of airport staff”was proposed as the most economical solution. Furthermore“improved water consumption monitoring”system could be suggested as applicable method considering economical and physical aspects and should gain priority. Then alternative measures could be chosen based on their economical and physical applicability.