Global sistemde televizyonun yeri ve politik kullanımı
The Place of televizion in global system and its politics using
- Tez No: 53075
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT MERİÇ YAZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Global sistemde Televizyonun yeri ve politik kullanımı, başlığıyla hazırlanan bu tez üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde global sistemin tanımı, teknolojik, ekonomik ve sosyal anlamda sistemin unsurları, küresel ağları ve bu ağların oluşma nedenleri üzerinde durularak bilginin küresel sermayeye kazandırdığı avantajlara değiniliyor. Servet, hammadde ve bilgi, küresel sistemin hakim unsurunun dayandığı en önemli temeller olarak tesbit ediliyor. SSCB'nin dağılmasıyla Amerikan merkezli hakimiyetin kabullenilmesi, Japonya'nın ve Almanya'nın bu hakim gücü uyumlu bir şekilde izlemesi şeklinde oluşan yeni dünya düzeni irdelenmektedir. Küresel sistemin patronu Amerika Birleşik Devletleridir, çünkü Küresel sermayenin merkezi de Birleşik Devletlerdedir. Bu bölümde, ayrıca iletişim teknolojilerinin tüm ulusal sınırları aşarak, lokal kültürlerin, televizyonlarla pompalanan Batı tipi yaşama tarzı ve kültürlerin karşısında savunmasız kaldığına değiniliyor. Bu bölümde değinilen bir diğer konu ise iletişim araçlarının türüne göre toplumsal ve bireysel niteliklerin değişmesidir. Bu konuda sosyologların ileri sürdükleri tipolojik sınıflandırmalara değinilerek Bilgi çağındaki birey ve toplumun niteliği üzerinde fikirler oluşturulmaktadır. 323Televizyonun Global sistemdeki fonksiyonları üzerinde durularak TV içeriklerinin nitelikleri üzerinde görüşler açıklanıyor.. Sermayenin tek yönlü bilgi ve kültür akışını temin ederek, değişik toplumları nasıl denetlediğinden bahsedilmektedir. Kısaca birinci bölümde global sistem, unsurları, oluşma süreci, konuları işlenerek toplumsal değişimlerle iletişim araçları arasındaki ilişkilere değiniliyor. Televizyonun bilgi toplumundaki fonksiyonları üzerinde duruluyor. TV iletilerinin özellikleri ve küresel gücün kontrol etme taktikleri ifade ediliyor. Bu tezin ikinci bölümünde, ilkin bilgi toplumu kavramsallaştırılıyor, nitelikleri üzerinde açıklamalar yer alıyor. Küresel sermayenin tüm alanlarda giderek artan denetim ve kontrolü tesbit ediliyor. Sermayenin, iletişim ağlarının ve iktidarların küreselleşme yolunda epey mesafe katettikleri, Televizyonun küresel politikaların uygulanması için küresel köyün halkını hazırlama görevi üstlendiği örnekleri üzerinde duruluyor. Küresel sermaye, küresel iletişim ağları ve küresel iktidarları oluşturan gücün, küresel markaların ve imajların peşine takılan küresel köyün sakinlerini televizyonla kitleselleştirme amacı üzerinde duruluyor. Bu bölümde küresel sermaye tekellerinin oluşturduğu, tek tip bir dünyadan bahsediliyor. Tüketimin 324homojenleşmesi, kültürün homojenleşmesi, ekranın arkasındaki global gücün iradesinin ve kimliğinin bir yansıması olarak işlenmeye çalışılıyor. Bu bölümde küresel bilgi, haber ve kültür irdelenmekte, kitleselleştirilen kültürün bireyi tanımlanmaktadır. Küresel iletişim ağlarının yönlendirme ve desenformasyon örnekleri zikredilmektedir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de televizyonun politik kullanımı ele alınıyor. TRT ile ilgili hukuki düzenlemelerin ulusal ve uluslararası politikalarla ilişkileri temellendir ilmeye çalışılıyor. 1964 'ten 1996 'ya, TRT ile ilgili siyasi mücadelelerin tarafları ve destekçileri ile ilgili tesbitler yapılıyor. İki merkezli dünyadaki TRT ve ilgili hukuki düzenlemeler ile, küresel sistemin oluşumuna doğru TRT'nin politik içerikleri ve hukuki düzenlemeler üzerinde tesbitlerde bulunuluyor. Güç odaklarının rolleri, yaşanmış olaylardan yola çıkılarak, hukuki düzenlemeler ve politikalar örnek gösterilerek sonuçlara varılıyor. Küresel sisteme entegre olan Türkiye'nin kurumsal değişiklikleri, bu değişimin delilleri olarak sunuluyor. Küresel iktidarın Türkiye'deki lokal uzantıları sistematize ediliyor. Uygulamalar, örnekleri ile veriliyor. Cem Duna dönemiyle 1988 yılından itibaren Türkiye'de TRT ve daha sonra özel kanalların sermaye- 325medya-iktidar üçgeninin en önemli silahı haline geldiği tesbiti yapılıyor. Türkiye'de 27 Mart 1994 mahalli seçimleri ve 24 Aralık 1995 genel seçimleri projeksiyon altına alınarak, Televizyon, gazete, banka üçgeninin Türkiye'deki siyaset hayatını derinden etkilemeye başladığı konularına değiniliyor. Türkiye'de siyaset, sermaye ve medya ilişkilerinin Televizyon yayınlarındaki yansımaları tesbit edilerek, bu uygulamaların Küresel olanlarla irtibatlandırılmasına çalışılıyor. Çalışma, sonuç bölümüyle bitiyor. 326
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis, prepared under the title of The Place of Televizion in global system and its politic consists of three Sections. In the first section, it has been stressed on the definition of global system, its factors, its networks in terms of technological, economic and socialaspect, and the occurence reasons, and thus the advantages provided by information to global capital has been mentioned. It has been determined that capital, raw material and knowledge are the greatest potentials which global system depends on. The new world system occured upon breaking down of the USSR and following up this dominant power by Japan and Germany compatible has been examined. The boss of the global system is the united States of America, since the center of global capital is also the United States of America. In this section, it is also pointed out that communication technologies have transcended beyond all the national borders and therefore local cultures have been deprived of their defense against Western life style and cultures by means of television broadcasting. Another point stressed on in this section is the changing social and individualistic qualities depending on the type of communication media. The typologies classifications suggested by sociologist in connection with this matter has been pointed out and some views about 327individual and society of this Knowledge era have been suggested. The influene of Television in global system has been mentioned and some views about the qualities of television content has been provided. Global system provides a single directed knowledge and culture transmission and thus the fact about how some different societies have been taken under control. In short, the global system, its factors occurrnece process have been studied and thus the relation between social changes and communication media has been pointed out. The function of TV in messages and global controlling tactics have been studied. In the second section of this thesis, firstly the knowledge society has been conceptualized, and then the views about its characteristics have been stated. The increasing controlling and inspection of the global capital in all fields have been observed. The fact that the capital, communication networks and governing bodies have gained quite essential success in the way of globalisation, and that television has taken the duty of preparing the habitants of global village for the application of global politics have been exmined. The capital creating global capital, global communication networks and global governing bodies is able to take the habitants of the global village who are after the global trademarks and images, under control by use of TV. 328In this section, the uniform type world created by global capital manipulators is mentioned. We have tried to study the homogenizing consumption, culture as the reflection of the identity and will of the global power behind the screen. In this section, we have studied the global knowledge, news and culture, and the individual of the massive culture is defined. The oriented and deformed samples of global communication networks has been stated. In the thirdsection, the television in Turkey in terms of it use in line of politics has been studied. we have tried to reveal the relation of legal regulation related to TRT with national and international politics. We have stated our views related to the parties and supporters in politic fighting related to TRT from 1964 to 1996. Some findings about political contents of TRT in dual centered world and its legal regulations in line of creation of global system and related legal regulations have been obtained. The roles of powers are stated. The institutional changes of Turkey which has integrated to global system has also been provided as the evidences of such change. The local extensions of global governing power in Turkey has been systematized. The applications are given together with their examples. It has been determined that TRT and in later period private TV channels has become the most important 329guns of the triangle of capital-media-governing body in Turkey after the period which TRT was directed by Cem Duna as of 1988. It has been pointed out that television, newspapers and banks has been influencing politic life in Turkey essentially when the local elections on 27 March 1994 and 24 December 1995 general elections are studied. The politics in Turkey are directed by television channels and media. And television has been invaded by local capitalists who has contacts with global capital powers. This thesis is ended with the conclusion section. 330