Yaklaşık sıfır enerjili binalarda kullanılan havadan havaya plakalı ısı geri kazanım cihazlarının enerji performansına katkısının incelenmesi ve test prosedürleri
Investigation of the contribution of air to air plate heat recovery units in zero energy buildings to energy performance and test procedures
- Tez No: 530780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde fosil enerji kaynakları hızla tükenmektedir. Bu kaynakların sebep olduğu emisyonlar nedeniyle küresel ısınma ve çevre kirliliği insanları etkileyen en büyük problemlerdendir. Yapılan araştırmalara göre çevre kirliliğinin ve sera gazlarının emisyonunun %33ünden fazlasını inşaat sektörü oluşturmaktadır. Bu konuyla ilgili standartlar ve kanunlar oluşturularak çevre dostu çözümler getirilmiştir. Yaklaşık sıfır enerjili bina sistemleri de bu standartlar ve kanunlar çerçevesinde geliştirilmiştir. Yaklaşık sıfır enerjili binalar tasarlanırken enerji verimliliğinden iç hava kalitesine kadar birçok kriter dikkate alınmaktadır. Binalarda günümüzdeki enerji ihtiyacı ve iç hava kalitesi göz önünde bulundurulduğunda ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları büyük bir önem taşımaktadır. Havalandırma sistemlerinde uygulanan ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları hem işletme masraflarını düşürerek enerji tasarrufu sağlarken hem de içeriye sağladığı taze hava ile iç ortam kalitesini arttırmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, yaklaşık sıfır enerjili bina sistemleri için çıkartılan ve farklı ülkelerde uygulanan kanun-yönetmeliklerin incelenmesi ve kullanılan sertifikasyon sistemlerinin karşılaştırılmasıdır. Buna ek olarak, yaklaşık sıfır enerjili binalarda kullanılması zorunlu olan ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları ve bu cihazların sahip olduğu komponentler ile bu cihazlar için geliştirilen standartlar ve test yöntemleri anlatılmıştır. Ayrıca bir ısı geri kazanım cihazının standartlara göre testleri gerçekleştirilmiş ve bu cihazın bir binada kullanımının enerji verimliliğine katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, fossil-based energy sources are rapidly consuming. Global warming and environmental pollution are the biggest problems affecting people because of the emissions caused by these sources. According to the researches carried out, the environmental pollution and the fact that more than 33% of greenhouse gas emissions originate from the construction sector. Environment-friendly solutions have been developed by establishing relevant standards and laws about this issue. Nearly zero energy building systems have also been developed within these standards and laws. There are many criteria from energy efficiency to indoor air quality when designing nearly zero energy buildings. Considering today's energy needs and indoor air quality in buildings, heat recovery ventilation units are very important. The heat recovery ventilation units applied in the ventilation systems both reduce energy costs by lowering the operating expenses and increase the quality of indoor environment with the fresh air provided. The aim of this study is compare certification systems used for nearly zero energy buildings and examination of regulations for different countries.In addition to this aim, different standards and test methods developed for heat recovery units and their components are explained which are required to use in nearly zero buildings. Furthermore, tests have been carried out according to the standards for a heat recovery unit and the contribution to building energy efficiency of this heat recovery unit has been examined