Mesafeye bağlı ters ağırlık yöntemi ile gridleme ve kontur çizimi
Gridding and contouring with inverse distance weight method
- Tez No: 530781
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Birçok alanda kullanılan konturlama metodunun genel amacı bilimsel çalışmalarda elde edilen verinin hangi değerler etrafında yoğunlaştığını göstererek veriyi anlaşılabilir hale getirmektir. Bu çalışmada, herhangi bir alanda yapılacak çalışma için toplanan ham verileri ön işlemlerden geçirip konturlama metodu ile gösterebilmek için bir yazılım geliştirilmiştir. XYZ ham verileri ön işlemden geçirilirken, öncelikle bir koordinat ağı ya da veri düzlem ağı denilen grid oluşturulmuştur. Gridleme işleminde mesafenin tersi yöntemi kullanılmıştır. Grid alanının her bir düğüm noktası için bir XYZ verisi atanarak gridleme işlemi tamamlanmıştır. Veriler ön işlemden geçirilip gridleme tamamlandıktan sonra ise oluşturulan grid üzerine konturlama yapılarak toplanan verilerin kontur haritaları çıkartılmıştır. Önerilen yöntemle elde edilen sonuçlar Surfer yazılımından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda aynı değerler ve kontur grafikleri elde edilmiştir. Karşılaştırma sonuçları göz önüne alındığında ticari ürünlere alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the contouring method that used in many areas is to make the data understandable by showing the data concentration from obtained data in scientific studies. In this study, a software has been developed to show raw data gathered from any field of studied area with contouring method after pre-processed. During the pre-processing of XYZ raw data, at first, a grid called a coordinate network or a data plane network has been created. The inverse distance weight method was used in the gridding process. Gridding is completed by assigning an XYZ data for each node of the grid area. After the pre-processing the data and the gridding, contour maps of the collected data were obtained by contouring of the generated grid. The results obtained with the proposed method were compared with the results obtained from Surfer software. At the end of the comparison, the same values and contour graphs were obtained. Considering the comparison results, it is thought that it can be used as an alternative to commercial products.