Dönüşümcü liderlik üzerine bir analiz: Bankacılık sektörü çalışanlarının liderlik algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
An analysis on the relationship between the transformational leadership perception and organizational commitment of worker on banking sector
  1. Tez No: 530810
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada banka sektörü çalışanlarının dönüşümcü liderlik ve alt boyutlarındaki algıları ile örgütsel bağlılıkları ve alt boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca katılımcıların cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, ve çalışma süresi değişkenlerine göre dönüşümcü liderlik algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren özel bir bankada çalışan 111 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanması amacıyla katılımcıların demografik bilgilerinin yer aldığı“Demografik Bilgi Formu”,“Dönüşümcü Liderlik Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Bilgilendirme Forumu”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Dönüşümcü Liderlik Ölçeği ve alt boyutları ile Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Dönüşümcü liderlik ölçeği alt boyutlarının örgütsel bağlılık üzerine etkilerinin olup olmadığının ölçülmesi amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca katılımcıların cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve çalışma süresine göre liderlik algıları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki farklılıkların analiz edilmesi amacıyla bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda Dönüşümcü liderlik ve alt boyutları ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda dönüşümcü liderlik ölçeği alt boyutlarının örgütsel bağlılık üzerinde etkilerinin olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca katılımcıların yaş, öğrenim durumu ve çalışma sürelerinin örgütsel bağlılık ve dönüşümcü liderlik algıları üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to examine the influence of transformational leadership perception on organizational commitment of worker in Turkish banking sector. For this study, 111 employees from banking sector participated and some surveys applied for exploring the relationship among dimensions of transformational leadership including idealized influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, individualized consideration and organizational commitment including affective commintment, continuance commintment and normative commintment. Tansformational Leadership Scale and Organizational Commintment Scale were applied to participants with different years of experiences in banking sector. In addition, personal and demographic questions were asked to participants about their gender, age, years of experience and education level. Based on the results of the study, perception of transformational leadership was found as significantly related to organizational commintment. Based on the regression analysis of the variables, transformational leadership was found as predictive in terms of employees' organizational commintment in this study.