Yöresel ürün olarak kullanılan maş fasulyesinin invivo antioksidan etkisinin belirlenmesi
Determination of the in vivo antioxidant effect of mash beans used as a regional product
  1. Tez No: 530820
  2. Yazar: GÜLSÜM RABİA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son yıllarda düzensiz beslenme ve yaşlanmaya bağlı olarak hücrelerde oksidatif stresi arttırıcı bazı komplikasyonların ortaya çıktığı görülmektedir. Bunların içerisinde en önemlilerinden birisi hücrelerde lipid birikimidir. Bu komplikasyonları en aza indirme ve sağlıklı bir yaşam için çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada larval besin ile alınan yüksek yağlı diyetin oluşturduğu oksidatif strese karşı meyve sineği Drosophila melanogaster'in ergin biyelerinde lipit moleküllerinin oksidatif etkilerine karşı Maş fasulyesinin antioksidan kaynağı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada kullanılacak olan Maş fasulyesi ticari ve yöresel (Malatya'dan) olarak temin edilmiştir. Fabaceae familyası içinde bulunan baklagil örneklerinden seçilen Maş fasulyesi (Ticari ve yöresel) işlem görmeden ve pişirilerek invivo çalışma için seçilen D. melanogaster'e besin yoluyla verilmiştir. Böceğin ergin dişi ve erkek bireylerde lipid peroksidasyonu ürünü olan Malondialdehit (MDA) miktarı ve antioksidan enzimlerden Glutatyon S-Transferaz (GST) aktivitesi belirlenmiştir. Bu amaçla meyve sineğinde yaşam süresini kısaltan yüksek yağlı diyet uygulanarak yöresel baklagilin invivo etkileri ölçülmüştür. Yörel Maş fasulyesi tohumlarının ticari fasulyeye göre lipit peroksidasyonunu önlemede daha başarılı olduğu ve pişirmenin bu etkiyi arttırarak desteklediği gözlemlenmiştir. Böyle bir çalışma ile model organizmadan yola çıkılarak ulaşılan sonuçlar doğrultusunda yöresel ürünle beslenen kişilerin antioksidan parametreleri hakkında da çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increased nutrient intake (obesity) and increased lipid levels in cells with aging; it is known that oxidative stress-related complications arise as a result of this increase. Various nutritional supplements are being taken to reduce the most of these complications. In this study, we investigated the use of the fruit fly as an antioxidant source against the oxidative stress of the high fat diets fed with larval diet against oxidative effects of Drosophila melanogaster on lipid molecules in adults. The Mung bean paste to be used in the work was provided both commercially and locally (from Malatya). The Mung bean (commercial and local) selected from the legume samples found in the Fabaceae family was fed through the food to the selected D. melanogaster for in vivo study without any treatment. The Malondialdehit (MDA) amount of lipid peroxidation products and the Glutatyon-S-transferaz (GST) activity of antioxidant enzymes were determined in adult female and male subjects of beetle. For this purpose, in vivo effects of local legumes were measured by applying a high fat diet which shortens the life span in D. melanogaster. It has been observed that the locally bean seeds are more successful in preventing lipid peroxidation than commercial beans and that the cooker supports this effect. With such a study, in the direction of the results obtained from the model organism, inferences were also made about the antioxidant parameters of the people who are fed with the local product.