Kastamonu yöresinde kullanılan yöresel mutfak eşyalarının tasarım yönünden incelenmesi
Kastamonu's local cultural influences on the design of the kitchen goods being searched
- Tez No: 87616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
96 ÖZET Kastamonu, ili Doğu da Sinop, Güneydoğu da Çorum, Güney de Çankırı, Batı da Karabük ve Bartın illeri, Kuzey de Karadeniz ile çevrilidir. Orman örtüsü oldukça zengindir. Bu nedenlede el sanatlarında orman ürünleri özellikle ağaç kullanımı dikkati çekmektedir. Tarihi geçmişi oldukça zengin olan Kastamonu, kültüründe de bu zengiliği yansıtmaktadır. Son yıllarda il dışına çok fazla göç olması ilin, özellikle folklorun da olumsuz etkiler yapmıştır. Fakat buna rağmen Kastamonu'nun her bölümün de farklı bir kültür göze çarpmaktadır. Bunun sebebinin, Kastamonu'nun geçmiş te çok farklı uygarlıklara mekan oluşunun olduğu düşünülmektedir. İlde temel ekonomik etkinlik tarımdır. Günlük yaşamda bunun etrafında ge lişmiştir. Giyimde çok renklilik göze çarpar. İle dışarıdan göç olmadığından, gele neksel ilişkiler, inançlar ve töreler çok az değişime uğramıştır. İnançlarda Şama- nizmin etkileri görülmektedir. Kastamonu yemek kültürü açsından da oldukça zengindir. Çeşitli araştır malarda 8/2 çeşit yemek tespit edilmiştir. Bunun sebebi ildeki bitki örtüsünün zenginliğidir. El sanatları konusunda çeşitlilik dikkati çeker. Özellikle bakır ve ahşap el sanatları çok gelişmiştir. Uygun olan her alan için bakır eşyalar üretilmektedir. Özellikle mutfakta çok önemli bir yere sahiptir. Kastamonu'da bakırcılığın geliş mesinde en önemli etken Küre'deki bakır madenleridir. Bakır eşyalar, özellikle mutfakta yemek malzemelerinin hazırlanmasıdan, pişirilmesine ve servisine kadar her alanda kullanılmaktadır. Kimilerinde yöresel özellikler görülmekte, kimlilerinde ise diğer bölgelerde kullanılan eşyalarla aynı97 özellikler göze çarpmaktadır. Zengin bir el sanatı olan bakırcılık, kimi eşyalarda süslemesiyle birlikte bir bütün oluşturmaktadır. Süslemede eşyanın ait olduğu dönemin özellikleri göze çarpar. İnce işçilikler kullanılmıştır. Orman ürünlerinin ve ağaç çeşidinin fazlalığı ahşap el sanatlarının geliş mesinde en büyük etkendir. Ağaçtan üretilmiş mutfakta ve başka alanlarda kul lanılan çok çeşitli ürünler vardır. Farklı malzemelerden yapılabilecek bütün ürün lerin ağaçtan yapılmış türevlerinin görülmesi mümkündür. Kastamonu yöresel kültürünün mutfak eşyalarının tasarımına etkisinin ör neklerle araştırıldığı bu tezde, kültürün tasarıma önemli bir etkisinin olduğu ve çe şitlilik kazandırdığı incelenen eserlerle saptanmıştır. Bu güne kadar oluşmuş bu kültürün estetiğe etkisinin kaybolmaması ve kültürel dejenerasyon oluşmaması için bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Özelliklede ildeki, en büyük sorun olan dışarı gücün bir an önce çözümlenmesi sağlanmalıdır. Sonuç olarak, Kastamonu yöresel mutfak gereçleri konusunda oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Farklı kültürlere mekan oluşu bunun en önemli sebebidir.
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY The city of Kastamonu is surrounded by Sinop in the East, by Çorum in the Southwest, by Çankırı in the South, by Karabük and Bartın in the West and by the Black Sea in the North. Kastamonu is heavily forested. That's why the wood is the main raw material at handcrafts. With a rich history, Kastamonu shows that richness in its culture. Losing population due to inner immigration, Kastamonu had serious blows to its folkloric culture. Against all odds, the city is stillgot too much to offer. Because Kastamonu had been the center of various civilizations through the history. The main economical activity of the city is agriculture. Everyday life is closely related to agriculture. Traditional clothing is extremely colourful. Local beliefs, traditions, myths and tales have stayed unchanged due to not mixing with the people from outside. Shamanism has a great influence on the city's traditions. The city's eating culture is also stunning. Various investigations shows that the area has got over 812 dishes. Diverse vegetation helps to that fact. Handicrafts are important and especially woodwork copperware are respected. All kinds of copperware are produced. Especially in the kitchen most of the utensils are made of copper. Copper is widely available because of the copper mines of Küre. Some of the kitchen utensils have local Characteristics, but some of them has been influenced by the neighbouring cities. Decorative features of the copparware stuff reflects the characteristics of its era. Each of them has got special workmanship. The diversity of the forest trees and the density is the reason why thewoodwork handicrafts are so improved in the area. Not only the kitchen utensils, but all type of different woorwork tools can be made of Kastamonu's rich forestry. İn this thesis local Kastamonu's local culturel influenres on the design of the kitchen goods are being searched and pointed out by giving examples. So as not to lose this cultural good and positive influences and not to culturel degeneration some protective steps must be taken. Especially the migration towards the other cities have to be stopped for once and for all. Finally, copper is veryi important in its culture. Different tools, kitchen stuff etc. are the result of a rich culture. Because Kastamonu has been the cradle of different cultures. U. YÜKSEKÖ?RETİM fcUMLİ