Film öncesi animasyonun seramik uygulamaları
Ceramic applications of pre-film animation
- Tez No: 530836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde animasyon kavramı, bilgisayar destekli tasarımlar ve film tasarımları ile birlikte anılmaktadır. Ancak animasyonun özünde, objelerin veya tasarımların düzenli bir biçimde hareketlendirilmesi ile bir betimleme yaratmak yatmaktadır. Animasyon ile ilgili yazılı kaynaklara bakıldığında bu çabanın, ilkel çağlarda yaşamış insanların üretimlerine kadar gittiği görülmektedir. Artistik bir dürtü olarak mağara duvarlarına yapılmış olan çizimler, ilkel insanlar hakkında bilgiler edinmemize olanak sağlamaktadır. Yüzyıllar öncesinde yaşamış insanlar, etraflarında hareket halindeki varlıkları incelemiş ve bunları aktarabilmek için betimleme yöntemlerini keşfederek geliştirmişlerdir. Günümüzden yaklaşık 30.000 – 35.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen sekiz bacaklı bir bizon çizimi bunun ilk kanıtı olarak gösterilebilir. İnsan, hareket halinde gördüğü bir bizonu, belki de algıladığı bir tehditten dolayı diğer insanları uyarmak istemiş ve koşma hareketini canlandırabilmek için mağara duvarına sekiz bacaklı olarak çizmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, animasyonun tanımı ve arkeolojik kazılar sonucu elde edilen bulgulardan yararlanılarak tarihteki ilk hareketlendirme betimlemeleri araştırılmıştır. İkinci bölümde ise film yapımının keşfinden önce icat edilen animasyon araçları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, film öncesi animasyon araçlarını kullanarak tasarımlar yapan günümüz sanatçılarından birkaç örnek verilmiştir. Çalışmanın oluşumunda yararlanılan yazılı kaynaklara göre; ilk iki bölüm arasında kalan yüzyıllarda, kukla ve sahne sanatlarının gelişiminden bahsedilmiştir. Bu durum ayrı bir araştırmanın konusu olduğu için bu çalışmaya ayrıntılı bir biçimde eklenmemiştir. Animasyon; güzel sanatlar ve eğlence, bilim ve tıp gibi birçok farklı alana konu olmuştur. Bu çalışmada güzel sanatlar alanında, mağara duvarı çizimleri ve pişmiş toprak biçimlendirmeleri ile başlayan, film yapımı keşfi öncesi hareketlendirme betimlemeleri ve animasyon araçları incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında kişisel seramik uygulamalar, kamera ve film yapım teknikleri kullanılmadan canlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı; geçmişte yapılan ilkel seramik ve animasyon sanatlarının birlikteliğinin, günümüz çağdaş seramik sanatında kavranmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In our day, the concept of animation is associated with computer - aided designs and film designs. However, animating objects and designs in an orderly manner lie in the fundementals of animation. When searched upon written sources regarding animation, this effort goes back to the productions people from primitive ages. Drawings made on the walls of caves as an artistic impulse provide us the opportunity to learn about primitive people. Humans who lived centuries ago, investigated creatures in motion, discovered and developed methods for description to transmit them. An eight-legged bison believed to be dated back to 30.000 - 35.000 years ago, can be indicated as the first evidence of it. Human, who saw a bison in motion, probably considered it as a threat; tried to warn other humans and to animate running effect draw the bison as eight-legged on the cave walls. In the first part of this study, by making use of the definition of animation and the findings from the archaeological excavations, the first animation descriptions through the history are investigated. In the second part, information is given over the animation tools that are invented before the invention of film - making. In the third part, a few instances are given from contemporary artists that devise using pre-film animation tools. According to the written sources utilized in the formation of this study, development of puppetry and stage arts are mentioned in the centuries between first and second chapters. Since it is a whole seperate research topic, they are not involved thoroughly in this work. Animation is subjected to several varying disciplines like fine arts, entertainment, science and medicine. In this study, pre-film era motion descriptions and animation tools that begin with cave drawings and terracotta objects. In light of this information, solo ceramic practices are animated without using camera and movie technics. The purpose of this study is; to contribute to the understanding of the combination of primitive ceramics and animation arts made in the past in contemporary ceramic art.