Pilates egzersizlerinin 30 yaş üstü kadınların abdominal bölge kasları üzerine etkileri
The effects of pilates exercises on abdominal region older than 30 age women
- Tez No: 530835
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı, pilates egzersizlerinin 30 yaş üstü kadınların abdominal bölge kasları üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışma 30 yaş üstü 45 sağlıklı sedanter kadının gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar rastgele yöntemle aletli pilates (15 kadın, 37.727±3.687 yaş), aletsiz pilates (15 kadın, 37.400±5.258 yaş) ve kontrol grubu (15 kadın, 36.928±5.010 yaş) olacak şekilde üçe ayrılmıştır. Araştırmada 2 çalışma 1 kontrol gruplu model kullanılmıştır. Egzersizlerde, Moira Stott tarafından tanımlanan aletli ve aletsiz pilates hareketleri yaptırılarak, her hareket 1 defa, 12 tekrar, 3 set ve aralarda 1 dakikalık dinlenme süresi olacak şekilde uygulanmıştır. Katılımcılara gönüllü katılım formu doldurtularak, bel çevresi ölçümü ve mekik çekme testi (dayanıklılık ölçümü) uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistik programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Bel çevresi ve mekik çekme testi Kolmogorov-Smirnov Testi sonucunda dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir (p>0.05). Bu nedenle grupların ön test ve son test ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığını tespit etmek için tek yönlü varyans analizi One-Way ANOVA, grupların ön test ve son test karşılaştırılmalarında Paired-Samples T Testi ve gruplar arasındaki farkın hangi gruplar arasında olduğunu bulmak için Scheffe Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında "p
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of pilates exercises on abdominal region muscles of women over 30 years of age. The study is conducted with the participation of 45 healthy sedentary women over 30 years of age with voluntary participation. Participants are divided into three groups randomly as instrumented pilates (15 female, 37.727±3.687 years), non-instrumented pilates (15 female, 37.400±5.258 years) and control group (15 female, 36.928±5.010 years). In the study, 2 studies 1 control group model is used. In the exercises, instrumented and non-instrumented pilates movements defined by Moira Stott are made and each movement is applied as once, 12 times, 3 sets and 1 minute rest in interval. Volunteer participation form is filled to the participants and waist circumference measurement and shuttle test (endurance measurement) are applied. The obtained data is transferred to the statistical program and evaluated. Waist circumference and shuttle pull test The Kolmogorov-Smirnov Test revealed that the distribution was normal (p>0.05). For this reason One-way ANOVA is used for one-way analysis of variance to determine whether there is statistically significant difference between the groups of pre-test and post-test measurement, Paired-Samples T Test is used for pre-test and post-test comparisons of groups and and Scheffe Test is used for what groups are differences between groups. "p