Boreout iş performans üzerindeki etkisinde işe bağlılık aracı rolü ve cinsiyet düzenleyici rolü
Impact of boreout on job performance: The mediating role of work engagement and moderating role of gender
  1. Tez No: 530875
  2. Yazar: TÜLİN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bireylerin maruz kaldıkları tükenmişlik sendromu kadar hızla büyüyen başka bir sendrom da Boreout sendromudur. Başka bir deyişle boreout sendromu sosyal bir sorun olarak öneminin artmasıyla birlikte; araştırmacılar tarafından ilgi görmeye başlamıştır. Boreout sendromu, tükenmişlik sendromunun tam tersi olarak görülür fakat belirtileri aynıdır. İş yerinde görevsiz, ilgisiz ve saatlerce boş vakit geçirmenin çalışanların bu sendromu yaşadığını belirtir. Araştırma kapsamında öncelikle araştırmaya ilişkin literatür taraması yapılarak boreout sendromu, iş performansı, işe bağlılık ve cinsiyet düzenleyici rolü incelenmiştir. Ayrıca araştırma hakkında daha önce yapılmış olan Stock boreout ölçeğinden faydalanmıştır. Araştırmaya yönelik hipotez ve bulgular SPSS paket programı ile analiz edilerek belirlenmiştir. Araştırma da elde edilen sonuçlara göre, boreout, işe bağlılığı üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi vardır, boreout İş performans üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır, İşe bağlılığı, iş performansı üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi vardır, boreout ile iş performansı arasındaki ilişkide işe bağlılığı aracılık rolü bulunmamaktadır, boreout ile işe bağlılığı arasındaki ilişkide cinsiyet düzenleyici rolü vardır, boreout ile iş performans arasındaki ilişkide cinsiyet düzenleyici rolü bulunmamaktadır, İşe bağlılığı ile iş performansı arasındaki ilişkide cinsiyet düzenleyici rolü olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan araştırma kapsamında iş yeri planlanması, çalışanları doğru departmanlara yerleştirilmesi boreout sendromu ile karşı karşıya kalmanın neden ve sonuçlarını ortaya koyulmuştur. Bu yöntem ile aşırı standartlaştırılmış işlemler müşteri odaklı davranışını engelleyerek iş yaşamı ve çalışan bireyler için daha huzurlu ortamlar yaratılmak için ışık tutacağı amaçlanmıştır. Anahtar Kelime: Boreout Sendromu, İş Performansı, İşe Bağlılık ve cinsiyet düzenleyici
Özet (Çeviri)
Research interest has burgeoned on the effects of Boreout. Boreout syndrome has been conceptualized as the opposite of burnout syndrome with similar outcomes, characterized with boredom, crisis of meaning and crisis of growth at work. The absence of meaningful task and too much free time are some of the antecedents of boreout. Drawing on conservation of resource (COR) theory, this dissertation diagnoses the relationship between boreout, work engagement, and job performance. In addition, the mediating role work engagement and moderating role of gender was examined. Structural equation modeling (SEM) in IBM SPSS AMOS program version 21 was used to test the hypothesized model. Results from SEM revealed that boreout influences work engagement negatively, boreout does not influence job performance, work engagement influences job performance positively, work engagement does not mediate the relationship between boreout and job performance, gender moderated the link between boreout and work engagement, and the link between work engagement and job performance. The outcomes of this study provide several insights for practitioners striving to favorable workplace climate. These outcomes denote that the negative impact of boreout can be abated if workplace planning, placement of employees in the right departments and service standardization are taken into consideration by practitioners. Key Words : Boreout Syndrome, Work Performance, Work Engagement And Moderate