Liderlik stilleri ile Narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leadership styles and Narcissism
- Tez No: 530876
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN LATİF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Liderlik üzerine yapılan çalışmalar geçmişten günümüze artarak devam etmiştir. Günümüzde liderliğin öneminin hem kamu sektöründe hem de özel sektörde daha da ön plana çıkmasıyla beraber liderliğin derinlemesine incelenmesi ve liderlikle ilişkili olabilecek başka konularında çalışmalara konu olması kaçınılmaz bir hal almıştır. Narsisizm ise son dönemlerde örgütsel davranış çalışmalarında sub-klinik olarak ele alınmaya başlanmış, bir kişilik özelliği olarak farklı örgütsel davranış konularıyla ilişkileri üzerine çalışmalarda kendisine yer bulmuştur. Bu durumdan hareketle liderlik stilleri ile narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi adına bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Liderlik stilleri ile narsisizm arasındaki ilişkinin tespiti amacıyla nicel ölçüm yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya kamu ve özel sektörden 427 kişi katılmış, katılımcılardan 381 kişinin anket verileri analize uygun bulunmuştur. Çalışmada liderlik stillerinin çalışanlar perspektifinden ölçülmesi amacıyla Bass (1985) tarafından geliştirilen ve Akdoğan (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışanların, yöneticilerine yönelik narsisizm algılarının ölçülmesi adına ise Jonason ve Webster (2010) tarafından geliştirilmiş 12 maddeden oluşan kısaltılmış Karanlık Üçlü ölçeğinin, narsisizmi ölçmek adına hazırlanan kısmının Türkçe versiyonu (Özsoy ve diğ., 2017) kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda liderlik stilleri ve alt boyutları ile narsisizm arasında istatistiki açıdan anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların liderlik stilleri ve narsisizm algılarına yönelik farklılık testleri gerçekleştirilmiş, analizler sonucunda katılımcıların demografik ve mesleki özelliklerine göre verdikleri cevapların ortalamalarında anlamlı farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies carried out on leadership have continued increasingly from the past to our present day. It has become inevitable for leadership to be examined thoroughly and for the other issues that might be associated with leadership to be the subject to the studies as well as the importance of Leadership has come into prominence much more in both the public sector and the private sector. Narcissism, however, has been started to be sub-clinically dealt with in the organizational behaviour studies within the recent periods and has found a place for itself in the studies on its relations with different organizational behaviour issues as a personality characteristic. From this point of view, this study was carried out in order to examine the relation between the leadership styles and narcissism. For the purpose of determining the relation between the leadership styles and narcissism, the survey method from the quantitative measurement methods was used. 427 people from the public and private sectors participated in the study and the survey data of 381 people from the participants was considered appropriate for the analysis. For the purpose of measuring the leadership styles from the perspective of the employees in the study, the Multifactor Leadership Scale which was developed by Bass (1985) and which was adapted to Turkish by Akdogan (2002) was used. In order to measure the narcissism perceptions of the employees for their managers, however, the Turkish version of the part, which was prepared in order to measure narcissism, of the abbreviated Dark Triplet scale that consists of 12 items as developed by Jonason and Webster (2010) (Özsoy et al., 2017) was used. As a result of the analyses performed, statistically significant relations between leadership styles and its sub-dimensions and narcissism have been found. Furthermore, the discrimination tests were performed for the leadership styles and narcissism perceptions of the participants and, as a result of the analyses, significant differences have been encountered in the averages of the answers that the participants gave according to their demographic and occupational characteristics.