Examining the relationships between attitudes towards gender roles, cognitive distortion and psychological well-being level of university students
Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 530907
  2. Yazar: BEYZA YUNUSOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKE KIRIKKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının, bilişsel çarpıtmaların ve psikolojik iyi oluş düzeylerini incelemeyi hedefleyen korelasyonel modele dayalı bir çalışmadır. İlgili alanyazın incelendiğinde bahsedilen bu üç değişken ile ilgili yapılan çalışmaya rastlanmamıştır. Toplumsal cinsiyet, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ve psikolojik iyi oluş değişkenlerinin bir arada incelenmesi araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Araştırmanın demografik değişkenleri kapsamında (cinsiyet, yaş, devam etmekte oldukları bölüm türü ve sınıf düzeyi, romantik ilişkilerinin varlığı, süresi ve durumu ve anne-baba eğitim durumu) ilgili değişkenler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Yeditepe Üniversitesinde öğrenim gören 172 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmada Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Psikolojik İyi Olma Ölçekleri ve araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak Bağımsız Örneklemler t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının sınıf ve romantik ilişkilerinin süresi alt boyutlarında anlamlı bir fark oluşturduğu, ilişkilerle bilişsel çarpıtmalarının sınıf, romantik ilişkinin varlığı ve süresi, anne-baba eğitim düzeyi alt boyutlarında anlamlı fark oluşturduğu, psikolojik iyi olma durumunun sınıf, romantik ilişkinin varlığı ve süresi alt boyutlarında anlamlı bir fark oluşturduğu gözlemlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeğinden aldıkları puanların ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ölçeğinden aldıkları puanların psikolojik iyi oluşu yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ve ilişkilerindeki bilişsel çarpıtmaları, psikolojik iyi oluşlarını etkilemektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular tartışılmış ve yorumlanmış olup, alanda çalışma yapan ve çalışma yapacak olanlara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a correlational study based on the aim of examing the relationships between attitudes towards gender roles, cognitive distortions and psychological well-being levels of university students.When the related literature was examined, the studies on these three variables were not found. Examining the cognitive distortions and psychological well-being variables related to gender, relationships together reveals the importance of research. Within the demographic variables of the study (gender, age, type of department and class level they are attending, the existence, duration and status of romantic relations, and parental education status) examine the related variables. The sample of the research is composed of 172 students in Yeditepe University 2017-2018 academic year. The Gender Roles Attitude Scale, the Interpersonal Cognitive Distortions Scale and the Psychological Well-Being Scales and Demographic Information Form developed by the researcher were used. The analysis of the data was performed using the SPSS package program, Independent Sampling t-test, One-Way ANOVA, and Correlation Analyses. Based on the findings, it is revealed that students' attitudes towards gender roles indicated significant difference in the subscales of classroom and romantic relationships, and cognitive distortions do not make a significant difference in grade, presence of romantic relationship and duration of the relationship, and parental education level. The scores of the university students' gender role attitude subscales and the interpersonal cognitive distortions subscales were found as significantly correlated with psychological well-being. The gender role attitudes of the students and the interpersonal cognitive distortions significantly predict psychological well-being of the students. Findings obtained from the research were discussed and interpreted, and various suggestions were presented for further studies.