İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman işçiliğinin durumu ve değerlendirilmesi
Situation and assessment of forest workmanship in Istanbul Directorate of Forestry
  1. Tez No: 530934
  2. Yazar: GÖKAY KARASAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Yapılan çalışma ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü mıntıkasında yapılan özellikle orman ve fidanlık işleri ile orman ve fidanlık işçiliği konusu hakkında ayrıntılı bilgilerin toplanması,mevcut durum ve karşılaşılan sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde ormancılık ve fidanlık faaliyetlerinde istihdam edilen 288 işçiyi kapsamaktadır. Verilerin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmış olup, anket verilerinden bazı değişkenlere Ki-Kare testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, çalışmaya katılan orman işçilerinin % 14,8' inin, fidanlık işçilerinin % 13,2' sinin ve iş sınıfı fark etmeksizin deneyimli olan işçilerin iş kazası geçirdikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, orman ve fidanlık işçilerinin beslenmelerine,işçi başına düşen iş yüklerine, iş sağlığı ve güvenliği konularında seminer vb. eğitimlerine dikkat edilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to gather detailed information about forest and nursery works and forest and nursery work in Istanbul Forest Regional Directorate, and to determine the current situation and the problems encountered. The study covers 288 workers employed in forestry and nursery activities within the Istanbul Regional Directorate of Forestry. The questionnaire method was used to collect the data, and the chi-square test was applied to some variables. According to the results, it was determined that 14.8 % of the forest workers participating in the study, 13.2 % of the nursery workers and the workers experienced experienced work accidents. As a result, the nutrition of forest and nursery workers, workload per worker, seminars on occupational health and safety etc. training should be taken into consideration.