Sosyal medyada marka iletişimi (GSM şirketleri örneğinde Twitter kullanımı)
Brand communication in social media (Twitter usage within the scope of GSM companies)
- Tez No: 530933
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal medya, markaların hedef kitleleri ile iletişim kurdukları yeni ve aktif bir mecradır. Sosyal medya ağları aracılığıyla, markalar istedikleri yer ve zamanda hedef kitlelerine seslenmekte ve onlarla daha samimi ilişkiler kurmaktadır. Günümüzde rekabet üstünlüğünü ve uzun vadede varlığını devam ettirmek isteyen kurumlar için bir zorunluluk durumuna gelen sosyal medya, güçlü bir marka yaratmak ve işletmelerin marka iletişim hedeflerini gerçekleştirmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çalışmada popüler bir sosyal medya mecrası olan Twitter üzerinden, markaların sosyal medyayı nasıl kullandıklarına ilişkin bir değerlendirme sunmak amaçlanmıştır. Çalışmanın kuramsal bölümünde, ilk olarak, sosyal medya kavramı, özellikleri ve ortamlarına değinilmiştir. Ardından marka iletişimi kavramı, marka iletişiminin önemi ve alanları ele alınmıştır. İçerik analizi yöntemi kullanılarak yapılan araştırmada, GSM sektöründe faaliyet gösteren Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom markalarının 1 Ocak - 30 Nisan 2018 tarihleri arasındaki Twitter hesaplarında yer alan iletiler; marka iletişimi alanları ve mesajların yönü açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada GSM şirketlerinin marka iletişimlerini irdeleyerek elde edilen veriler, marka iletişim alanları olan; reklam, halkla ilişkiler, satış geliştirme, doğrudan pazarlama ve sponsorluk açısından değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, temel varsayımımız olan sosyal medyanın marka iletişiminde önemli bir rol üstlendiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The social media is a new and active area which enables brands to communicate with their target groups. Through the social media networks, companies have a chance to call out to target groups whenever they want and also establish close relationships with them. In today's world, social media is a necessity for companies in order to maintain their competitiveness and long-term presences, because social media has an important place to create a strong brand and realize their communicative targets. For this reason, I would like to evaluate with the aim of how brands use the Twitter, that the most common social media application, and other social media applications. In the theoretical part of the work, firstly, the social media concept, its characteristics are mentioned. Then, the concept of brand communication, the importance of brand communication and its areas are evaluated. In the survey conducted using content analysis method, the messages in the Twitter accounts of Turkcell, Vodafone and Turk Telekom brands, operating in the GSM sector, are analysed in terms of brand communication areas and directions of messages between January 1 and April 30, 2018. In the study, the data obtained by examining the brand communications of GSM companies are compared and contrasted in the field of advertising, public relations, sales promotion, direct marketing and sponsorship. In general, when the results are evaluated, it is revealed that social media has an important role in brand communication.