Çocuk acil servisine başvuran adli çocuk olguların aile işlevselliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of family functionality in forensic children cases admitted to children emergency unit
  1. Tez No: 530951
  2. Yazar: SEVİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNAY FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ailenin; mevcut kültürün taşıyıcısı ve savunucusu olmak, ekonomik birlik ve bütünlük içerisinde olmak, çocuğun sosyalleşmesini ve eğitimini sağlamak, psiko-biyolojik bütünlüğü oluşturmak, bireylerle diğer toplumsal kurumlar arasında köprü görevi kurmak gibi geleneksel bazı işlevleri vardır. Çocukların gelişim süreçleri içinde çeşitli ev içi ve ev dışı kazalar geçirmesi kaçınılmazdır bir durumdur ve bu kazalara bağlı yaralanma/ölüm riskleri aile düzenini bozabilmekte ve işlevselliğini etkilemektedir. Bu çalışma çocuk acil servisine başvuran adli nitelikli çocuk olguların aile işlevlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; ailenin sosyodemografik verilerinin belirlenebilmesi için“Aile Bilgi Formu”, aile işlevselliğini değerlendirmek için ise“Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ)”, babaların çalışmaya gönüllü katılımı reddetmesinden dolayı, gönüllü olan annelere uygulanmış ve çalışma grubu ile eşleştirilmiş kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Çocuk acil servisine başvuran adli nitelikli 124 çocuğun yaş ortalaması 6,78±5,18 (min: 1; max: 17)'dir. Annelerin yaşı değerlendirildiğinde; 18-25 yaş arası 15 (%12,1), 26-30 yaş arası 37 (%29,8), 31-40 yaş arası 56 (%45,2) ve 41 yaş ve üzeri ise 16 (%12,9) anne olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Families are known to have the traditional roles of carrying forward and preserving the present culture, being in financial unity and integrity, enabling their children to socialize and access education, being in psycho-biological integrity and bridging between the individuals and the other units of the society. It is inevitable for children to have domestic and non domestic accidents during their development and the injuries and lethal risks of these accidents can harm the order and functionality of the families. This study aims to evaluate the functionality of the families whose children had been admitted to the child emergency rooms with the potential forensic children cases. With that purpose families are given to Family Information Form in order to determine the socio-demographical data of the family and Family Evaluation Measure (FEA) to evaluate the functionality of the families. The study is only conducted with the voluntary mothers since fathers had refused to voluntarily participate in the study and the study group has been compared with the matching control group. The average age of 124 forensic case children is 6,78±5,18 (min: 1; max: 17). The mother's age ratings are the following: 15 mothers with ages of 18-25 (12,1%), 37 mothers with ages of (29,8%), 56 mothers with ages of 31-40(45,2%) and 16 mothers with the age of 41 and above (12,9%).