The effects of an online course designed on mobile technologies on the use of ict skills, attitudes and self-efficacy of FL instructors
Mobil teknolojiler üzerine dizayn edilmiş çevrimiçi kursun İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kullanımlarına ve öz yeterliliklerine etkileri
- Tez No: 530950
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüz öğrencileri ve onların alışkanlıkları düşünüldüğünde, eğitime teknoloji entegrasyonu, öğretmenler tarafından daha sık yapılmalıdır. Günümüzdeki öğrenciler teknoloji ve internet bağımlılarıdır ve alışkanlıklarını detaylı bir şekilde düşündüğümüzde, eğitime teknoloji entegrasyonuyla daha kaliteli bir öğrenim süreci oluşturulabilir. Teknoloji entegrasyonu, sınıf dışı daha fazla aktivite yapma olanağı sunarak dil öğrenme sürecini olumlu bir şekilde etkilemiştir. Bu sebeple, mobil öğrenme, gelenekçi yüz yüze öğrenme yaklaşımına ek olarak, sınıf dışarısında daha fazla aktivite yapma olanağı sunmaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı çevrimiçi olarak sunulan mobil teknolojiler üzerine bir kurs geliştirmek ve bu kursun, İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kullanımı ve teknoloji kullanımıyla ilgili düşüncelerine etkilerini incelemektir. Bu çalışmada sıralı karma yöntem araştırma yaklaşımı kullanılmış olup 22 kişiden oluşan katılımcılar, araştırmacının ulaşabildiği ve gönüllü olan kişilerden seçilmiştir. Bu çalışmadaki veriler çevrimiçi kursun başında ve sonunda verilen anket, mülakat ve sınıf gözlemleriyle toplanmıştır. Bunların sonuncunda elde edilen nicel veriler betimleyici istatistik yöntemle ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testiyle analiz edilmiş olup, nitel veriler de elde edilen verilerin yorumlanmasıyla analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonucuna göre çevrimiçi olarak sunulan Mobil teknolojiler kursu İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kullanımlarını ve onların teknoloji kullanımı hakkındaki düşüncelerini olumlu bir şekilde etkilemiştir. Ayrıca, bu kursa katılan öğretmenler, bu kursu, İngiliz Dili eğitiminde teknoloji kullanarak öğretme tekniklerini geliştirmelerine yardımcı olduğu için, faydalı ve etkili bulduklarını dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Regarding the profile of the students and their habits, learning can be shaped according to students' life styles and thus the quality of learning and teaching can be increased by meeting students' needs. The integration of technology affected the language learning positively by offering various activities which can be done inside or outside class in each skill. Thus, mobile learning has the potential to increase the opportunities to make teaching and learning available beyond the traditional classroom. The main aim of this study was to develop a mobile technologies course delivered online and explore the effects of this online course designed on Mobile Technologies on the use of ICT skills, attitudes and views of EFL Instructors. This study is designed according to Mixed method research. In this study, participants were selected through convenient sampling and the data were collated through a questionnaire used before and after the implementation of the online course, semi-structured interviews and class observations. The quantitative data were analyzed through means and percentages and the Wilcoxon Signed Rank Test. The qualitative data were analyzed through content analysis. The results of this study indicated the online training course on mobile technologies had a positive impact on the use of ICT skills and views of EFL teachers in general. Besides, attending the Mobile Technologies Course delivered online was very beneficial and effective for the instructors in that it helped them to develop their skills on the use of mobile Technologies in English Language teaching.