Yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastaların yakınlarının öfke düzeyi ve öfke ifade tarzının değerlendirilmesi
Anger level evaluation and anger expression of relatives of hospitalized patients in intensive care units
  1. Tez No: 530953
  2. Yazar: AYŞE GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNAY FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hayatları boyunca insanların sağlığı bozulabilir ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu durumlarda, yoğun bakım ünitelerinin fiziksel koşulları, aileler için çok stresli olabilir. Özellikle yoğun bakım ünitesinde sağlık durumu bozuk olan bir hastaya sahip olan hasta yakınlarının bu durumla başa çıkmaları zordur. Literatüre baktığımızda yoğun bakımda yatan hastaların yakınlarının duygusal stres ve öfke düzeylerine odaklanan yeterli çalışma olmadığını görmekteyiz. Bu çalışmanın amacı, hastane ortamında yoğun bakım ünitesindeki hastaların yakınlarının öfke düzeyini belirlemek ve öfkelerini doğru ifade edip etmediklerini değerlendirmektir. Çalışmanın evrenini Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde yatan hasta yakınları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, yoğun bakım ünitesinde yatırılan, 18 yaşın üzerinde olan, iletişimde zorluk çekmeyen, zihinsel yetersizliği olmayan, Türkçe konuşan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 211 hasta yakını oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve“Sürekli Öfke/Öfke İfade Tarzı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Through their lives people's health can deteriorate, and they can need medical assistance. In these cases ıntensive care units' physical conditions may be very stressful for families. Especially it is very hard to bear the situation for the relatives who have a patient in bad health condition at the intensive care unit. When we look at the literature we can see that there is not enough study which focuses on the emotional stress and anger levels of relatives of the patients who hospitalized in intensive care. The aim of this study is determining the anger level of Relatives of patients in intensive care unit in the hospital environment, and to evaluate if they do express their anger correctly or not. The universe of the study consists relatives of patients, hospitalized at the intensive care unit at the Cukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hospital. The sampling of the study consists of 211 relatives of patients, hospitalized at the intensive care unit, who were over 18 years of age, and who have no difficulty in communication and have no mental insufficiency, who speak Turkish and who agree to participate study. The Personal Information Form, and Constant Anger/ Anger Method Scale were used to in the collection of the data. Datas were collected through face-to-face interviews.