Obezite farkındalık eğitiminin beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin kilofobi düzeyleri ve kilolu bireylere yönelik tutumları üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of obesity awareness training on the fat phobia levels of the school of physical education and sports students and their attitudes towards obese individuals
- Tez No: 530954
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Spor, Nutrition and Dietetics, Public Health, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin kilofobi düzeylerinin ve kilolu bireylere yönelik tutumlarının belirlenmesi ve verilecek olan 6 haftalık obezitenin nedenleri ve obez bireylerin toplum içerisinde yaşadıkları problemleri kapsayan bir eğitim programının katılımcıların kilofobi düzeyleri ve kilolu bireylere yönelik tutumları üzerinde bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemini 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı'nda Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerinde öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya, Antrenörlük Eğitimi Bölümünden 106 ve Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünden de 135 üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 241 katılımcı katılmıştır. Bu tez çalışmasında `Deneme Modeli` kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacı ile“Kilofobi Ölçeği”ve“Obez Bireylere Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler IBS SPSS 20 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgilerini sunmak amacı ile frekans, yüzde, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarının ön-test ve son-test sonuçlarının karşılaştırılması amacı ile de t testi, karma ANOVA ve faktöriyel ANOVA testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the fat phobia levels of the School of Physical Education and Sports students and their attitudes towards obese individuals and to investigate whether or not attending a six week training course explaining the reasons for obesity and the problems faced by obese individuals in society affected the aforementioned phobia and attitudes. The study sample constituted first, second, third, and fourth year students who are educated in the Physical Education Teaching and Coaching Education departments of Çukurova University Physical Education and Sport College in the 2015-2016 academic year. A total of 241 participants, 106 from the Coaching Education Department and 135 from the Physical Education Teaching Department, participated in the research. In this study, an experimental model was used. A fat phobia scale and a scale of attitudes towards obese Individuals were used in the study to collect data. Data obtained within the scope of the study was analyzed with the IBS SPSS 20 statistical package program. Descriptive statistics such as frequency, percentage, and standard deviation were used to present the demographic information of the participants. The t test, mixed ANOVA, and factorial ANOVA tests were used to compare the pre-test and post-test results of the control and experimental groups.