Çocukluk çağında ruhsal travmaya maruz kalan ergenlerde borderline kişilik bozukluğu gelişimini yordayan faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors that predict the development of borderline personality disorder in childhood trauma
- Tez No: 530956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Arka Plan ve Amaç: Borderline Kişilik Bozukluğuna (BKB) çocukluk çağı travmalarının çok sık eşlik ettiği birçok çalışmada gösterilmiştir. Ancak, çocukluk çağı travmaları ile BKB arasındaki nedensellik ilişkisi halen netlik kazanmamıştır. Çalışmamızda çocukluk çağında travmalara maruz kalan ergenlerde BKB gelişimini yordayan faktörleri araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimize başvuran, 15-18 yaş arası ergenlerden Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeğine (ÇÇRTÖ) göre 12 yaş öncesi cinsel, fiziksel ve duygusal istismarlardan en az birine maruz kalmış olan olgulardan BKB olan 38 ve olmayan 38 olgu dâhil edildi. Tüm olgular, DSM-III-R Yapılandırılmış̧ Klinik Görüşmesi Türkçe Versiyonu, Kişilik Bozuklukları Formu (SCID-II) ile değerlendirildi. Ayrıca her iki gruptaki olgular Sosyodemografik Veri Formunu, Borderline Kişilik Ölçeğini (BKÖ), İlişki Ölçekleri Anketi-Ergen Formunu (İÖA-EF), Disosiyatif Yaşantılar Ölçeğini (DYÖ), Aile Değerlendirme Ölçeğini (ADÖ) ve Kısa Semptom envanterini (KSE) doldurdu. İstatistiksel analizde SPSS 21 paket programı kullanıldı. Bulgular: BKB kızlarda daha yüksekti (p=0,025). BKB olan olgular daha yüksek oranda psikofarmakolojik tedavi almaktaydı (p=0,025). En sık kullanılan psikofarmakolojik ajan antidepresan ilaçlardı. BKB olan olgular olmayan olgulara göre daha yüksek oranda cinsel istismara maruz kaldığını bildirdi (p=0,022). Diğer ihmal ve istismar türlerine maruz kalma oranları açısından iki grup arasında fark saptanmadı (p>0,05). Cinsel istismara uğrama yaşı (p=0,740), istismar sayısı (p=0,404), istismarın temas (p>0,05) ya da penetrasyon (p>0,05) içerip içermemesi, istismarın paylaşıldığı kişi (p=0,645), istismardan sonra tıbbi yardımın alınıp alınmadığı(p=0,932) iki grup arasında farklı çıkmadı. BKB olan grupta cinsel istismardan sonra geçen süre daha kısaydı (p=0,039). BKB olan grupta, Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) puanı (p=0,004), Aile Değerlendirme Ölçeğinin Davranış Kontrolü alt ölçek puanı (p=0,044), Kısa Semptom Envanterinin (KSE) Olumsuz benlik (p=0,050), Depresyon (p=0,040), Anksiyete (p0,05). Bağlanma stilleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark bulunmadı (p>0,05). ÇÇRTÖ'nin cinsel istismar alt ölçek puanı ile BKÖ'nün tüm puanı (p=0,005), intihar ve kendine zarar verici davranış alt ölçek puanı (p=0,026) ve psikoz benzeri durumlar alt ölçek puanları (p=0,018) koreleydi. Sonuç: BKB ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki uzun zamandır çalışılmaktadır. Çalışmamızda çocukluk çağı travmalarına maruz kalan ergenlerde BKB gelişen ve gelişmeyen olgular karşılaştırılmıştır. Sonuçlarımızın literatüre ve bu alanda çalışan klinisyenlere katkı sunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Childhood maltreatment in the Borderline Personality Disorder (BPD) has been shown frequently in many studies. However, the causality relationship between childhood abuse and borderline personality disorder is still unclear. In this study, we aimed to investigate the relationship between childhood maltreatment and development of borderline personality disorder. Methods: Seventy-six patients who were at least one of sexual, physical, and emotional abuse were included in the study, who were between the ages of 15 and 18, according to the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ). The cases were divided into two groups with and without borderline personality disorder. All cases were evaluated with DSM- III-R Structured Clinical Interview Turkish Version, Personality Disorders Form (SCID-II). In addition, both groups completed the Sociodemographic Data Form, Borderline Personality Questionnaire (BPQ), Relationship Scale Questionnaire-Adolescent Form (RSQ-AF), Dissociative Experiences Scale (DES), Family Assessment Questionnaire (FAQ) Brief Symptom Inventory (BSE) and Impact of Events-Revised. SPSS 21 was used statistical program for analysis. Results: Borderline personality disorder was higher in girls (p = 0.025). BPD cases were receiving psychopharmacologic treatment at higher rates (p = 0.025). The most commonly used psychopharmacological agent was antidepressant drugs. Adolescent with BPD reported higher rates of sexual abuse than adolescent without BPD (p = 0.022). There were no differences between the two groups in terms of exposure to other types of neglect and abuse (p> 0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of the age (p=0,740) they were seeking sexual abuse (p=), number of sexual abuse (p=0,404), number of abuse with contacts (p>0,05) or penetration (p>005), who shared with them after abuse (p=0,645), whether they had received help or not (p=0,932). In group of patients with Borderline Personality Disorder, Borderline Personality Questionnaire (BPQ) had a all subscale scores and total scores (p 0.05). There was no statistically significant difference between two groups in terms of attachment pattern (p> 0,05). The Sexual Abuse scores of CTQ, total score and suicide, self-harming behavior subscale score and psychosis-like status subscale of BPQ scores were correlated. Conclusions: The relationship between borderline personality disorder and childhood traumas has been studied for a long time. In our study, adolescents with childhood trauma were compared with those with and without borderline personality disorder. We are thinking that our results will contribute to the literature and clinicians working on this field.