Ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliğine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of patient safety attitudes of operating room staff
- Tez No: 530955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ameliyathaneler hastanelerin en karmaşık çalışma ortamlarından biridir. Ameliyathanelerde sağlık bakımında standardizasyonu sağlamak için hasta güvenliği unsurlarının yerine getirilmesi son derece önemlidir. Bu araştırma, ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliği tutumlarının incelenmesi amacı ile yürütülmüştür. Araştırma Şubat 2017-Ekim 2017 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi ve Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkezi ameliyathane çalışanları ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini ameliyathane birimi sağlık çalışanları oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyerek, tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve kriterlere uyan 254 kişiye ulaşılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, çalışanların tanıtıcı özelliklerini belirleyen Kişisel Bilgi Formu ve ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliğine ilişkin tutumlarını değerlendirmek için Güvenlik Tutumları Ölçeği (GTÖ) (Ameliyathane Versiyonu) kullanıldı.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20 paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Operating rooms are one of the most chaotic work environments in a hospital. It is vital that patientsafety measures are followed to obtain standardization in health care in the operating rooms. This study was conducted to investigate patient safety attitudes of the staff working in operating rooms. The study was conducted using a descriptive and a cross-sectional design with staff working in central operating rooms between February 2017 and October 2017 in Balcali Hospital of Medical Faculty of Cukurova University, and in Adana Numune Training and Research Hospital. The population of the study consisted of health care staff working in the operating room units. Rather than selecting a sample from the population, reaching the whole population was aimed at. 254 people who accepted to participate in the study, and who met the inclusion criteria, were included in the study. Staff information form for collecting demographic data of the staff, and the Safety Attitudes Questionnaire (SAQ) for assessing patient safety attitudes of the staff, were used to collect the data. SPSS version 20 software was used to analyze the data. The results were interpreted using a 95 % confidence interval and a p < 0.05 significance level. The mean scores of the SAQ were as follows; the mean total SAQ scores were 49,58 ± 12,67, the scores for teamwork climate dimension were 58,52±13,63, the scores for job satisfaction dimension were 59,82±22,41, the scores for perceptions of management dimension were 44,35±22,99, the scores for safety climate dimension were 50,97±15,21, the scores for working conditions dimension were 51,35±25,01, and finally, the scores for stress recognition dimension were 36,83±16,14. The results suggest that patient safety attitudes of the staffworking in the operating rooms were on an intermediate level. Providing necessary educa