Communicatıng difficult pasts in performing arts: Disko 5 No'lu and Sen Balık Değilsin ki
Zor geçmişleri performans sanatlarında aktarmak: Disko 5 No'lu ve Sen Balık Değilsin ki
- Tez No: 530982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma toplumsal hafızanın ve geçmişin performans sanatlarındaki aktarımını ve bu aktarımın bugünkü Türkiye'de gündelik ve politik sınırlarını ve imkanlarını inceliyor. Bu amaçla, tez, İstanbul'daki alternatif tiyatro alanında üretilen iki güncel performans örneğini, DestAR-Tiyatro'nun Disko 5 No'lu oyununu ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası'nın (ÇAK) Sen Balık Değilsin ki isimli performansını ele alıyor. Tezde söz konusu eserler, kelimelerin otantik bir anlamı, performansın bir metni ikame ettiği ve dolayısıyla bütün teatral öğelerin geçmişe dair erişilmez, mutlak bir hakikati aktarmak için araç haline geldiği temsil mekanizmalarına sıkışmadan ortak geçmişlere dair yeni ve daha derin bir anlayış yaratabilme kapasiteleri açısından sorgulanıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the enactment of the collective past and memory in performing arts and questions the political and daily limits and possibilities of such enactment in present-day Turkey. To this end, it delves into two contemporary performance pieces from the alternative theater scene in Istanbul: Disko 5 No'lu by DestAR-Theatre and Sen Balık Değilsin ki by Çıplak Ayaklar Kumpanyası (ÇAK). In the thesis, the works in question are interrogated in terms of their ability to open up new and deepened understanding of collective past without being trapped in representational schemes where words stand for an authentic meaning, performance stands for a text, and thus all the theatrical elements are instrumentalized as the vessels of an unreachable, absolute truth about the past.