Threat of the messianic movements to state and regime security: A case study of Gulenist Terror Organization (FETÖ)
Mesiyanik örgütlerin devlet ve rejim güvenliğine tehdidi: Fetullahçı Terör Örgütü örneği
  1. Tez No: 530987
  2. Yazar: NUR ÖZKAN ERBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mutlak hâkimiyetin ve kontrolün örgütün örgütün lideri Fetullah Gülen'de olduğu, hiyerarşik olarak yapılanmış uluslararası ölçekte faaliyet gösteren bir örgüttür. Örgütte gizlilik ve Gülen'e mutlak bir itaat esas olup, Gülen'in emirleri ve öğretileri sorgulanmaz ilahi bir oterite olarak kabul görmektedir. Bu özellikleri ile örgüt güçlü mesiyanik unsurları bünyesinde barındırmaktadır. Örgüt bir yandan başta ordu, yargı ve güvenlik kurumları olmak üzere son 50 yıl içerisinde Türkiye'nin bürokratik kurumlarına sızmış diğer yandan da dünyanın birçok ülkesinde ticari ve eğitim ağını kurmuştur. FETÖ'nün son 50 yıldaki faaliyetleri, yapısı ve amacı derinlemesine incelendiğinde kullandığı yöntemler; rüşvet, şantaj, suikast, cinayet, sızma, istihbarati faaliyetler ile ilgili birçok delil gün ışığına çıkmaktadır. Yarım asırı aşkın bir süredir faaliyetlerini gizlilik içerisinde sürdüren örgüt özellikle son 3 yıl içerisinde Türkiye'nin büroratik kurumları, devlet ve rejim güvenliğini hedef alan asimetrik saldırılar düzenlemiştir. Bu saldırıları“Sıradan bir dini ağ”ın gerçekleştirdiği saldırılar olarak tanımlamak mümkün görünmemekle birlikte, son saldırısı örgütün gerçek mesiyanik amaç ve ideolojisi, terörü bu hedef için bir araç olarak kullandığı yolunda ipuçları vermektedir. Bu bağlamda, FETÖ üyelerinden oluşan ordu içerisindeki cunta'nın 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirdiği başarısız darbe girişiminde bu kez devlet kurumlarını değil sivilleri hedef almış, saldırı sonucunda yüzlerce sivil hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Diğer bir deyişle, 15 Temmuz sonrasında yaşanan Türkiye deneyimi örgütün terörle iltisakının ortaya konması açısından bir örnek teşkil etmektedir. Modern Terör çalışmaları, inanç motivasyonlu terörün bir kategorisi olarak“Yeni Dini Hareketler”i incelemekte; içerisinde yoğun mesiyanik ve apokaliptik unsurları içerisinde bulunduran Kültlerin terör ile ilişkisini ortaya koymaktadır. Sözkonusu çalışmalarda, yeni dini hareketler bünyesindeki kültlerin terörle ilişkisinde bu grupların amaçlarına erişmek için terörü araçsallaştırdıkları, mesiyanik ve ruhani motivasyonları da uyguladıkları teröre meşru bir zemin hazırlamak için kullandıkları görülmektedir. Buna göre bu grupların ideolojisinde mehdi ya da mesih olarak anılan“kıyamet gününden önce gelmesi beklenen kurtarıcı”merkeze alınmaktadır. Diğer yandan yine bu ideolojiye göre, acı çeken ve çöküntüde olan toplum beklenen mesihin gelmesi ile kurtulacak ve yeni dönemin öncüsü olacaktır. Bu anlamda, mesiyanik kültlerin insanoğlunun inanç bağlamında ihtiyacı olan dini duyguları suistimal etmeye açık olduğu tarihsel süreçte bu kategorideki birçok grup tarafından gerçekleştirilen birçok yıkıcı ve öldürücü eylemde görülmektedir. Öyleyse, mesiyanik kült özelliklerinin tamamını bünyesinde barındıran FETÖ'nün, mutlak amacı ve bu amacı gerçekleştirme yolunda kullandığı yöntemleri ile Mesiyanik Kült Terörü ne derece benzerlik sergilemektedir? FETÖ'yü diğer yeni dini ağlar ve konvansiyonel terör örgütlerinden tehlikeli kılan özellikler neledir? Tüm bu sorulara cevap vermeye çalıştığımız bu çalışmanın gerek“Mesiyanik Kült Terörü”çalışmaları gerekse FETÖ terör örgütüne ilişkin akademik çalışmalara bir teorik çerçeve ile sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gulenist Terror Organization (FETÖ) is a hierarchically organized international network and its leader Fetullah Gulen has an absolute command and direct control over the entire structure. His followers act as a secretive and clandestine network loyal to his instructions as an unquestionable and divine authority. With these aspects, the organization contains strong messianic notions. For half a century Gulenists infiltrated Turkish bureaucracy, including military judiciary and security establishments while conducting business and education activities related to Turkey around the world. Especially from 2013 on FETÖ openly and directly carried out unconventional, unresting and asymmetric attacks against the state and regime security of Turkey, which are not to be confined as acts of an ordinary religious network, as disclosing its real objectives. Finally, a pro-FETÖ junta in the army attempted a coup attempt on 15 July 2016, resulting in several hundred deaths and wounded. These experiences show the need to better define and categorize the FETÖ and its engagement with terrorism. Terrorism studies concern with“New Religious Cults, Sects or New Religious Movements”, which are mostly associated with religous messianic and apocalyptic cults. In order to justify their illegitimate activities, these groups attribute their actions to divine motivations, mission of prophecy and messianic entity. As they take advantage of the spiritual needs and goodwill of individuals they can transform into the terrorist groups. This thesis conceptualizes FETÖ as a messianic cult that evolved into a terrorist organization and claims that it ismore dangerous than other religous networks and conventional terrorist organizations? By doing soit aims to contribute to the terrorism studies in the context of“Messianic Cult Terror”as well as to provide a new theoretical framework for academic studies over the FETÖ.