Milli kütüphane Adnan Ötüken Koleksiyonu: 06 hk 984'te kayıtlı Mecmūʿa-ı Eşʿār (vr. 1-135) (inceleme-metin)
National library Adnan Otuken Collection 06 hk 984 registration number Mecmua-i Eş'ar (p. 1-135) (examination – text)
- Tez No: 530989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Hazırlanan bu çalışma Milli Kütüphane Adnan Ötüken Koleksiyonu 06 Hk 984 kayıt numarası ile sabit, 135 varaktan ibaret olan Mecmûʿa-i Eşʿâr'ın içerisinde bulunan şiirlerin incelenmesini kapsamaktadır. Mecmua'nın istinsah edildiği tarihi ve müstensihi hakkında bilgi bulunmamaktadır. Mecmua içerisinde bulunan şiirlerin büyük bir kısmı 16. ve 17. yüzyıl devrinin şairlerine aittir. Bununla beraber mecmua içerisinde az da olsa 15. ve 18. yüzyıllara ait şairler de yer almaktadır. Şairlerin olduğu dönemler göz önünde bulundurulduğunda mecmuanın 18. yüzyılın başlarında istinsah edildiği söylenilebilir. Mecmua içerisinde toplam 94 farklı şaire ait 537 şiir bulunmaktadır. Mecmua, barındırmış olduğu gazel, kaside, kıta, muamma, musammat, şarkı, türkü, ilahi vb. nazım biçimleri ile tipik bir antoloji özelliği göstermektedir. Metin hazırlanırken divanına erişilebilen şairlerin divanları göz önünde bulundurulmuş, mecmua içerisinde olmayan kısımlar farkları yahut eksiklikleri ile beraber detaylandırılarak dipnot ile ortaya çıkarılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mecmuanın edebiyatımızdaki yeri ve önemi kısaca anlatılmıştır. Birinci bölüm tezimize konu olan ilgili mecmuanın tavsif edilmesi ile içerisinde yer alan şairlerin, şiirlerin ve vezinlerin tablolar halinde belirtilmesinden ibarettir. İkinci bölüm ise mecmuanın transkripsiyon harflerinin kullanılarak latin alfabesine aktarılmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study covers the examination of the poems that includes Mecmûʿa-i Eşʿâr which consists of 135 fixed pages in the National Library Adnan Ötüken Collection 06 Hk 984 registration number. There is no information about the writer and the date is writen to the magazine. Many of poems in the magazine belong to the poets in the 16th and 17th century. Also, there are some poets who belong to the 15th and 18th century. When it is considered those terms about poets, it is said that the magazine was written in the early of 18th century. The magazine consists of 537 poems which belong to 94 different poets. The magazine, shows feature a kind of anthology that consists of“gazel, kaside, kıta, muamma, musammat, song, balad, ilahi”etc with“nazım”types. When the magazine is getting prepared, divan poems (which is reached to the divan) is considered. And the parts out of the magazine are found out with the postscript by detailing the differences or lacks. The study occurs in three chapters. In the introduction parts, it is told that the place of our literature and signifiance of the magazine. The first part consists of, by describing the magazine which is about our thesis, defining with charts of poems, poets and rythms. The second part consists of transfering to the latin alphabet by using the transcription letters of the magazine.