Kitapbox kent kültürü projesi: Kitap otomatlarının kitap satışlarına etkisi
Kitapbox city culture project contrubution to book sales of book automatics
  1. Tez No: 530993
  2. Yazar: ORHAN ÖZTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNERİ AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sürekli gelişen ve değişen, teknolojinin hayatımızın her alanında hakim olduğu bir dönem olarak bilinen 21. yüzyıl, aynı zamanda, dijital dünyaya geçiş olarak görülmektedir. Günümüzde özellikle internet ve sosyal medyanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu dikkate alırsak, bu durumu daha açık bir şekilde görebiliriz. Giderek herşeyin en kolayına kaçan ve sabırsızlaşan insanoğlu artık kitap okuma alışkanlığını da bırakmaktadır. Özellikle son zamanlarda akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle, geleneksel kitap bir nevi yerini dijital kitaplara bırakmaktadır. Teknolojik çağ bir yana, kitap okumama nedenlerinden birisi de ekonomik şartlardır diyebiliriz; ayrıca kapitalizm dünyası olduğu dikkate alındığında, maddi sıkıntılarını gidermek amacıyla sürekli çalışmak zorunda kalan insanlar, kütüphanelere gitme gibi bir zaman ve zorunlulukları olmadıklarından bu durum giderek daha da yaygınlaşmaktadır. Yapılan araştırmalar da konuyu net bir şekilde ortaya koymaktadır; neden kitap okumuyorsunuz sorusuna verilen iki temel cevapla karşılaşılmaktadır. Birincisi kitaplara erişim zor ve ikincisi kitaplar pahalı. Bu çalışmanın amacı, KitapBox projesinin kitaplara ulaşımın daha demokratikleşmesine katkıda bulunurken, bir yandan da kültür hayatımızın genişlemesine yardımcı olacak, bilginin, eğitimin ve edebiyatın önünü açacak bir proje olmasını ve bu nitelikleriyle toplumsal bir ihtiyaca karşılık vermekte olduğunu ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
21st century, known as a period in which technology is constantly evolving and changing, where technology dominates in all areas of our lives, is also seen as a transition to the digital world. Today we can see this more clearly, especially if we consider that internet and social media are an inseparable part of our lives. The human being who becomes impatient and take the easy way out of everything, almost gives up the habit of reading. Recently, traditional books leave their place to digital books by the coming smartphones into our lives. Besides the technological age, one of the reasons for not reading books is the economic conditions; considering the capitalism world, this situation is becoming more and more widespread as the people who have to work constantly in order to get rid of financial challenges, do not have time and obligations to go to libraries. The done researches make this case clear; it has been encountered two basic answers of 'why people do not read books' question. Firstly it is difficult to access the books and secondly books are expensive. The purpose of this study is to contribute to the more democratization of accessing to books of BookBox project, on the other hand, to make it a project that will open the way of knowledge, education and literature, which will help to expand our cultural life, and that it is responding to social needs with these qualities.