Kırgız Cumhuriyeti'ndeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin analizi (Sorunlar ve çözüm önerileri)
Analysis of the competitiveness of small and medium-sized enterprises in the Kyrgyz Republic (Challenges and solution proposals)
  1. Tez No: 530994
  2. Yazar: ILIM MYRZABEKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı, Kırgızistan'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin sorunların tespit etmek ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunmaktır. Kırgızistan'daki KOBİ'ler hakkında yapılan çoğu araştırmalarda finansman ve yönetim problemleri araştırılmıştır. Fakat KOBİ'lerin sorunları üzerine eğilen çalışma sayısı literatürde az olduğundan bu çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Tezin birinci bölümünde, Kırgızistan Cumhuriyeti hakkında genel bilgi verilmiş ve Kırgızistan'ın bağımsızlığının öncesi ve sonrasına ait dönemleri kısaca anlatılmıştır. Ayrıca Kırgızistan'ın özelleştirme süresine, dış ticaretine ve en önemli sektörleri olan tarım, sanayi, türizm sektörlerinin gelişimlerine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde KOBİ'lerin Kırgızistan'daki tanımı, KOBİ'lerin avantaj ve dezavantajları ele alınmıştır. KOBİ'lerin rekabet gücünü etkileyen faktörler, KOBİ'lerin gelişme düzeyi ve devlet tarafından verilen destekler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Kırgızistan'daki KOBİ'lerin karşılaştıkları sorunları araştırılmış ve bulgular değerlendirelerek, sorunların tespit edilmesine çalışılmıştır. Araştırma nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmada veri edinme aracı olarak mülakat yöntemi seçilmiştir. Araştırma soruları çerçevesinde Kırgızistan'da faaliyet gösteren 6 firma ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda KOBİ'lerin karşılaştığı sorunların; yolsuzluk, devlet yardımının sağlanmaması, karmaşık vergi idaresi, mülkün korunmasında ilişkin devlet garantisi olmaması, finansal yetersizlik, kredilerin erişilmezliği, kayıt dışı rakiplerin etkisi, pazarlama ve ürünleri satma sorunu, devlet organlarının KOBİ'lere müdahalesi, elektrik, gaz, kanalizasyon, su vb. bağlamasında sorunlar ve kaliteli hammadde ve malzemeler yetersizliğine ilişkin sorunlar olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan analizlerin neticesinde ortaya çıkan sonuçlardan yola çıkarak öneriler sunulmuştur. KOBİ'lerin özelliklerini dikkate alarak; yasal ve düzenleyici çerçevenin genişletilmesi, vergilerin azaltılması, lojistik merkezlerinin açılması ve KOBİ faaliyetlerinin ilk aşamada desteklenmesi için iş inkübatörleri açılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the problems of SMEs operating in Kyrgyzstan and to offer suggestions for resolving these problems. Most of the researches on SMEs in Kyrgyzstan have investigated financing and management problems. However, this study is needed because the number of studies on the problems of SMEs is few in the literature. In the research's first chapter, general information about the Kyrgyz Republic was given, the country's independence and post independence periods are briefly explained as well. Also during the privatization period of Kyrgyzstan, foreign trade and the most important sectors like agriculture, industry, and tourism were included in the development plans. In the second chapter of the study, the definition of SMEs in Kyrgyzstan, the advantages and disadvantages of SMEs are discussed. Factors affecting the competitiveness of SMEs, level of development of SMEs and support given by the state are examined. In the third chapter, the problems encountered by SMEs in Kyrgyzstan were identified, also findings were assessed in order to come accross the issues. The research is designed as a qualitative study. Interview method was chosen as the data collection tool in the research. Interviews were held with 6 companies operating in Kyrgyzstan within the framework of the research questions. As results of the performed analyzes, malpractice, lack of government assistance, complicated tax administration, lack of state guarantees for property protection, financial insufficiency, inefficiency of credits, effect of competitors in shadow economy, the marketing and selling of products problems, the state organs interfering with SMEs; electricity, gas, water and sewage related problems; inadequacy of materials; problems related to raw materials and materials low quality and similar are the essential founded issues. Suggestions are presented from the outcomes of the analyzes made. Considering the characteristics of SMEs; business incubators should be opened to expand the legal and regulatory framework, to reduce taxation, to open logistics centers and to support SME activities from their first stage.