Individuals' tax incentives and the value oftransparency of information
Bireylerin vergi verme istekleri ve bilginin şeffaflığının değeri
- Tez No: 530995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Siyasal Bilimler, Economics, Finance, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma siyasal kurumlar hakkında kamusal ve bireysel düzeydeki bilgi kaynaklarının şeffaflığının müşterek eylem sorunu olarak adlandırılan bireylerin vergi verme istekleri üzerindeki etkisini küresel oyun teorisi üzerinden incelemektedir. Ayrıca bu çalışma bireylerin vergi verme kararlarını alırken ortaya çıkan müşterek eylem sorununu Keynes'in güzellik yarışması ve siyasi esaslar terimlerini stratejik tamamlayıcılar olarak kullanıp aşmayı planlamaktadır. Bu çalışmanın önemli katkılarından bir tanesi de vergi verme kararının alındığı sürecin önemli boyutlarından olan devlet-birey ve birey-birey arasındaki ilişkiyi aynı anda değerlendirmesidir. Ayrıca bu çalışma, bilginin şeffaflığının sosyal refah üzerindeki etkisini de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study will analyze the collective action problem with respect to tax contributions by concentrating on the effects of public and private information about political institutions and transparency levels of information sources on individuals' tax decisions by using global games. The analysis also aims to resolve collective action problem among agents during their tax decision processes by proposing strategic complements namely Keynesian beauty contest and political fundamentals. The rationale and novelty of this analysis are to provide insights into the state-individuals and individual-individual connections of the tax decision process at the same time. Moreover, the analysis construes the effects of the transparency of information on social welfare.