Kuzey Batı Anadolu'da kurtların (Canis lupus) diyeti ve habitat özelliklerinin belirlenmesi
Determining the diet and habitat characteristics of grey wolves (Canis lupus) in Northwestern Anatolia
  1. Tez No: 531003
  2. Yazar: FERHAT TOKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AMBARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yaban hayvanlarının diyetinin belirlenmesi; ekolojilerinin, av-avcı ilişkilerinin ve yaban hayatı-insan çatışmasının anlaşılabilmesi için gerekli temel bir çalışmadır. Ülkemizde yaşayan köpekgil familyasına ait türlerin diyeti ve habitatları ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlı ve doğal alanlarındaki besin tercihleri ile ilgili bilgiler ise yetersizdir. Bu çalışma, Kuzey Batı Anadolu'da kurtların diyetinin ve habitat özelliklerinin belirlenmesi için yapılmıştır. Diyet çalışmasında, araziden toplanan dışkılar (N=76) yıkandıktan sonra, kalıntılar mikroskopta referans örnekleriyle karşılaştırılarak besin türleri teşhis edilmiştir. Dışkılardaki besinlerin oranını belirlemek için ızgara (point frame) yöntemi kullanılmış; hacimsel yüzdeleri, bulunma sıklıkları ve yüzdeleri ve toplam kütleleri belirlenmiştir. Habitat tercihlerini belirlemek için toplam 7500 km² alanda; kurt bulunan 48 nokta ile, rastgele belirlenen 48 noktanın mevcut habitat özellikleri karşılaştırılmıştır. ArcGIS programı kullanılarak her noktanın etrafına 2500 m yarı çapında tampon oluşturulmuştur. Bölgedeki tüm meşcere sınıfları beş habitat sınıfına indirgenmiş ve alanların kurtlar tarafından kullanılıp kullanılmadığı seçim oranıyla (w) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of wild animals' diet is a basic essential study for understanding their ecology, prey-predator relations and human-wildlife conflicts. The information about the diet and habitat preferences of Canid-species in Turkey is very limited and inadequate. This study was conducted to determine the diet and habitat characteristics of wolves in Northwestern Anatolia. In the diet study, collected feaces (N=76) from the field were washed and remains were compared to reference samples by using a microscope to identify the species in the diet. The point-frame method was used to determine the proportion of prey types in the remains of feaces; volumetric percentages, frequency of occurrences, total volume percentages and total biomass were calculated. Habitat preferences in a total of 7500 km2 were studied by comparing 48 wolf-present points and 48 randomly selected points representing available habitat features. ArcGIS program was used to draw 2500 m buffer around each points. All the vegetation classes in the region were reduced to five habitat classes, and the selection rate (w) was calculated whether wolves prefer the habitat feature or not.