Tarihsel süreç içerisinde apartman yapılarının plan şeması üzerinden incelenmesi: Aksaray örneği
Historical process investigation of apartment structures on the plan shema: Aksaray sample
  1. Tez No: 531004
  2. Yazar: NURAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
''Tarihsel Süreç İçerisinde Apartman Yapılarının Plan Şeması Üzerinden İncelenmesi: Aksaray Örneği'' çalışmanın amacı, Aksaray şehrinin ilk imarlı planlamasının yapıldığı 1948 senesinden itibaren günümüze kadar inşa edilmiş ve aslına uygun şekilde ayakta kalmayı başarmış konutların plan gelişim sürecini ortaya koymaktır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, önemi ve kapsamına yer verilmiştir. İkinci bölümde, Aksaray'da bulunmuş medeniyetlerin hangi zamanlarda yerleşik düzende yaşayıp hangi önemli eserleri bıraktıklarından bahsedilmektedir. Ayrıca Aksaray şehrinin coğrafi özellikleri, topografyası ve sosyokültürel yapısına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Aksaray'ın 1948 senesinde yapılmış ilk imar planından günümüze kadar hazırlanmış tüm imar planları özellikleriyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Aksaray'da 1948 itibari ile tespit edilmiş ve döneminin özelliklerini taşıdığı düşünülen 15 apartman yapısı, plan ve cephe analizleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Beşinci bölümde, yapılan incelemelerin yorumlanması ile varılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
''Investigation Of Apartment Structures On The Plan Shema: Aksaray Sample'' the aim of this study is to reveal the plan development process of the houses which were built until the year 1948, when the first construction plan of the city of Aksaray was built. In the first chapter, the aim, importance and scope of the study are given. In the second chapter, it is mentioned that the civilizations that were found in Aksaray had lived in the settled order and which important works they left. In addition, the geographical features, topography and sociocultural structure of the city of Aksaray are included. In the third section, the construction plan prepared in 1948 by Aksaray was examined with the features of all zoning plans prepared up to the present day. In the fourth chapter, 15 apartment buildings, which were determined in Aksaray as of 1948 and which are considered to have the characteristics of the period, were examined in comparison with plan and facade analyzes. In the fifth chapter, the results of the examinations are included.