Bir yapışkan bant üretim tesisi kapalı ortamında uçucu organik bileşiklerin belirlenmesi
The determination of volatile organic compounds in an adhesive tape production factory indoor
- Tez No: 531151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma kapsamında İstanbul'da faaliyet gösteren bir yapışkan bant üretim tesisi iç ortam havasında bulunan Uçucu Organik Bileşik (UOB) seviyeleri incelenmiştir. Bu amaçla tesiste üretim bölümlerinden en yüksek UOB seviyesi olan bir bölüm seçilerek iki farklı havalandırma sisteminin çalışması halinde farklı noktalardaki UOB çeşitleri ve konsantrasyon değişimi ölçümlerle belirlenmiştir. Çalışma süresince tesis iç ortamında alınan toplam 35 UOB örneğinde 40 bileşen tespit edilebilmiştir. Tespit edilen UOB'lerden Toluen'in değişim aralığı 22,8 ile 5560 µg/m3, Etilbenzen'in değişim aralığı 0,1 ile 35,5 µg/m3, Ksilen'in değişim aralığı 1,59 ile 197,5 µg/m3 Benzen'in değişim aralığı 0,1 ile 1,4 µg/m3 olarak belirlenmiştir. Yapılan ölçümler iş sağlığı ve güvenliği kapsamında tanımlanan limit değerlerin oldukça altında kalmaktadır. Ancak bu konsantrasyonlara işçilerin günde 8 saat ve uzun çalışma yılları süresince sürekli maruz kalması sağlık problemleri oluşturabilecektir. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında genel sağlık tetkiklerinin düzenli yapılması, kan ve idrar tetkik sonuçlarının dikkatle incelenmesi önemlidir. Ayrıca işyeri havalandırma sistemlerinin de etkin ve verimli çalıştırılması, tasarlanan havalandırma sistemlerinin uygulanabilirliğinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Havalandırmanın tamamen dış ortam havası ile yapılacağı durumlarda, dış ortam hava kalitesi çok önemli bir faktördür ve iç ortamda birikime sebep olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the levels of Volatile Organic Compounds (VOC) on indoor air quality of the adhesive tape production facilities that are operating in Istanbul were investigated. To that end the production unit of the facility with highest VOC level was singled out and, having run two different ventilating systems, VOC types and changes in concentration at different spots were determined by performing measurements. Throughout the study, 40 compounds were detected in 35 VOC samples taken from the indoor environment. The value range of toluen from the detected VOC samples was from 22.8 to 5560 μg/m³, ethylbenzene was from 0.1 to 35,55 μg/m³, xylene was from 1,59 to 197.5 μg/m³ and the value range of benzene was from 0.1 to 1.4 μg/m³. The data acquired from the performed measurements are substantially below the limiting values defined by the occupational health and safety standards. Though, taking in consideration the daily office hours and long years of exposure to these concentrations, it is not likely not to have health issues for workers in long term. General medical examinations must be carried out regularly and, blood tests and urinalysis must be examined cautiously. In addition, effective and efficient operation of the workplace ventilation systems and the feasibility of the designed ventilation systems must be well evaluated. When the ventilation is done with completely outside air, the outdoor air quality is a very important factor and may cause accumulation in the indoor environment.