Türkiye Arapları (Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin Bölgeleri) üzerine sosyolojik bir inceleme
Sociological study on Arabs of Turkey (Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin Districts)
- Tez No: 531161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Araştırma ile kadim bir tarihe sahip oldukları ve dünya medeniyetine katkılarının fazla olduğu anlaşılan Arapların bir uzantısı olan Türkiye Araplarının; daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yaşadıkları, yaş, medeni durum ve meslek koşulları itibariyle Türkiye'nin genel ortalamasına sahip oldukları, devlet tarafından verilen formel eğitime önem verdikleri ancak erkeklerin eğitim oranının ve sosyal hayata katılımının kadınlara göre fazla olduğu, siyaseti çok önemsedikleri, siyasi katılım oranının fazla olduğu, seçimlere katılım oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu, akraba evliliğinin nispeten az olduğu, ilk öğrenilen dilin Arapça olmasına rağmen günlük hayatta en çok Türkçe konuştukları, kendilerini daha çok Türk toplulukları içinde ve Türk milletinin bir parçası olarak gördükleri, aşiret üyeliğinin yaygın olduğu, çoğunluğun İslam dinine ve Şafii mezhebine bağlı olduğu, dindarlık düzeyinin ve düzenli ibadet oranının yüksek olduğu, çoğunlukla sağ ve muhafazakâr bir siyasi çizgide oldukları, etnik olarak kendilerini Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak tanımladıkları, Arapları ve Arapçayı sevdikleri ve diğer ülkelerdeki Arapların sorunlarına karşı duyarlı oldukları gibi genel sonuçlara ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Arap, Türkiye Arapları, Etnik Aidiyet, Sosyal ve Kültürel Yaşam, Sosyal Gerçeklik, Sosyal Alan
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to perform a sociological research focusing on predisposition and practices, within a scientific compatibility in accordance with social reality on the social field belonging to Turkey Arabs, the social field on perpetrators of capital, and their position within the social field. In this research, which was dealt with by qualitative research methodology, structured interview form was used, and a sample was conducted to represent both in social field and social sense of the entire Eastern and South Eastern region Arabs live in. In this study, it is concluded that, with an ancient history of Arabs whose contribution to the world civilization has been strong, Turkey Arabs turn out to be an extension of the Arabs who live mainly in the Eastern, South-eastern Anatolia and the Mediterranean region, their age, marital status and occupation conditions are similar to the overall average of Turkey. They give importance to formal education provided by the state, but the ratio of male participation in education and social life is higher than females. They are heavily interested in politics, the rate of political participation is high, election participation rate is above the average of Turkey. Kin marriage is comparatively low. Even though Arabic language is learned first, mostly Turkish is spoken in daily life. They regard themselves as a part of Turkish community and within the Turkish nation. Tribal affiliation is common, most of them are Muslim and belong to Shafii sect and the level of religiosity and regular praying and worshipping is high. They are mostly in favour of rightist and conservative political line and describe themselves as Turkish Republic citizens. Arabs like other Arabs and the Arabic language. They are sensitive to the problems of the Arabs in other countries. Keywords Arab, Turkey Arabs, Ethnicity, Social and Cultural Life, Social Reality, Social Field