Türk halkbilimi bölümü lisans programı yeterliklerine ilişkin öğrenci görüşleri
The students' opinions about the competencies of thedepartment of Turkish folklore undergraduate program
  1. Tez No: 531160
  2. Yazar: AYGÜL ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, Türk Halkbilimi bölümü lisans programı yeterliklerine ilişkin öğrenci görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırma, Yükseköğretim Kurumu'na bağlı üniversitelerde eğitim görmekte olan Türk Halkbilimi Bölümü lisans programı 3. ve 4. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise 2017-2018 bahar yarıyılında Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü lisans programında öğrenim görmekte olan 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Türk Halkbilimi Bölümü Lisans Programı Yeterliklerine İlişkin Öğrenci Görüşleri Anketi”kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken nicel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi'nin Türk Halkbilimi bölümü lisans programı yeterliklerinin öğrencilere yeterlikleri kazandırması açısından“yeterli”olarak görüldüğü söylenebilir. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Türk Halkbilimi bölümü lisans programı öğrencilerinin program yeterliklerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Türk Halkbilimi bölümü lisans programında eğitim gören öğrencilerin görüşleri incelendiğinde genel olarak farklı kültürleri karşılaştırma, kültürlerarası iletişim sağlama, kültürel sorunlara çözüm bulma ve Türk halkbilimi bilgilerini eğitim gibi başka alanlara aktarma ya da bu bilgileri gerekli kişi, kurum ve kuruluşlarla paylaşma gibi yeterliklerde görüş ayrılıkları yaşadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to explore the qualifications of Turkish Folklore Department undergraduate programs in terms of students perceptions. Survey was used in the research. The undergraduate program of the Turkish Folklore Department, which is studying third and fourth year students. The study group consists of Hacettepe, Gazi and Cumhuriyet University 3rd and 4th grade students who are studying in the department of Turkish Folklore Department in spring semester of 2017-2018.“Student Opinion Survey on the Qualifications of Undergraduate Program in Turkish Folklore Department”was used as data collection tool in the survey. In the analysis of the data (ANOVA) tests were used. When it analyzed the findings obtained from the study, Hacettepe, Gazi and the Cumhuriyet University section by students of undergraduate program qualification“adequate”can be seen as told. Moreover, there was no significant difference between the views of students about program qualifications. In general different cultural comparison when Turkish Folklore section examined the opinions of the students studying in undergraduate programs, intercultural providing communication, finding solutions to cultural problems and Turkish folklore details of the training, such as transmission or the information required people to other areas, institutions and it was observed that they experienced differences in competences such as sharing with organizations.