Ludwig Van Beethoven'ın Op. 72 Fidelio Uvertürü'nün yapısal analizi ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
Ludwig Van Beethoven's Op. 72 Fidelio Ouverture's structral analysis and the orchestra conducting technique
- Tez No: 531162
- Danışmanlar: PROF. BURAK TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Ludwig Van Beethoven'ın hayatı, müzikal karakteri ve bestelemiş olduğu Op. 72 Fidelio Uvertürü'nün yapısal ve müzikal analizi ile orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesine ilişkin bölümlerden oluşmaktadır. Başlangıçta Ludwig van Beethoven'ın yaşamı ve müzikal karakteri üzerinde durulmuş, eserin formu olan uvertür hakkında bilgiler verilmiş, Op. 72 Fidelio Uvertürü'nün müzik dünyasındaki yeri irdelenmiştir. Daha sonra Op. 72 Fidelio Uvertürü'ne ilişkin notlar, partitürler, işitsel ve görsel kayıtlar incelenerek, eserin yapısal analizi yapılmış, çeşitli orkestra şeflerinin eser üzerindeki teknikleri incelenmiş, eserin nitelikli olarak yorumlanması ve yönetilmesi için teknik önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consist of the chapters which is analysing Beethoven's life and his Op. 72 Fidelio Overture's from the viewpoint of the form and the orchestra conducting technique. Firstly, examination of the Ludwig van Beethoven's life and inform about the form Overture, in which context of the his artwork Op. 72 Fidelio Overture and the position of the musical world. In the following part concerning of Ludwig Van Beethoven's Op. 72 Fidelio Ouverture's form analysis examining by remarks, musical scores, the records of visual and auditory with the light of variety of conductors techniques therefore offer suggestions about how to conduct and qualifed render of the artwork.