Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile kişiler arası bağımlılık düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesi (Bir vakıf üniversitesi örneği)
Research of the relationship between childhood traumatic experiences and interpersonal dependence level of university students (Example of a foundation university)
  1. Tez No: 531172
  2. Yazar: TUĞÇE BARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocukluk döneminde gerçekleşen örselenme yaşantılarının etkilerinin yaşam boyu sürebildiği bilinmektedir. Yaşamlarının erken dönemlerinde örselenen bireyler kendilerini güçsüz, zayıf ve değersiz hissetmelerine yol açan zihinsel izler oluşturmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin diğerlerinden ilgi ve destek arayışıyla kişiler arası bağımlılık geliştiriyor olabilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışmada çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile kişiler arası bağımlılık düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Nisan 2018'de Çağ Üniversitesi 2018 bahar döneminde öğrenime devam etmekte olan 18-25 yaş arası 733 (227 erkek, 506 kadın) öğrenci oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kişiler Arası Bağımlılık Ölçeği (KBÖ), Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği Kısa Formu (ÇÖYÖ-KF) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ve kişiler arası bağımlılık düzeyi arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Erkekler ve anne-baba eğitim düzeyi düşük katılımcılar çocukluk döneminde daha fazla örselenme yaşantılarına sahiptir. Kadınların kişiler arası bağımlılık düzeyi erkeklerden yüksektir.
Özet (Çeviri)
It is known that the effects of trauma experiences during the childhood can be life-long. The individuals who are being traumatized in the early periods of their live constitute mental traces that make them feel weak, poor and worthless. For this reason, it is thought that these individuals may develop interpersonal dependence by seeking interest and support from others. The aim of this study is to examine the relationship between childhood traumatic experiences and interpersonal dependency level (IPD). The sample of the research is composed of 733 (227 male, 506 female) students aged between 18 and 25 who are studying in the spring semester of 2018 at Çağ University. Interpersonal Dependency Scale (IDI), Childhood Trauma Questionnaire Short Form (CTQ-SF) and personal information form were used as data collection tools. Low level and a positive correlation between childhood traumatic experiences and IPD was found as a result of this study. Males and participants whose parents have low level of education have more traumatic experiences during childhood. The IPD in females is the higher than men.