Üniversite öğrencilerinde dürtüsellik, riskli davranışlar ve istismar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between impulsivity, risky behaviors and abuse among university students
- Tez No: 344063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. Z. BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde çocukluk çağında uğranılan istismar ile ilgili yapılan çalışmaların hepsi çocuğun istismar karşısında psikolojik ve fizyolojik olarak ne kadar etkilendiklerini ve bu etkilerin ileriki dönemlerde davranış boyutunda nasıl ortaya çıktığını vurgulaması açısından son derece önem taşımaktadır. Bu çalışma ile; çocukluk çağı istismarının bireyin gençlik döneminde ne gibi etkileri olduğunu göstermek için, çocukluk döneminde istismara uğrayan üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerini ortaya çıkarmak, istismara uğrayan gençlerin dürtüsellik ve riskli davranışlarda bulunma düzeylerini tespit edip aralarındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Türkiye?de üniversite öğrenimi gören 1102 katılımcıya, araştırmacı tarafından hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu, Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan riskli davranışlarda bulunma durumunu belirleyen Riskli Davranışlar Soru Formu uygulanmıştır. Değerlendirme sonucunda çocukluk çağı istismar öyküsü olan gençlerin daha fazla riskli davranışlarda bulunduğu ve dürtüsel hareket ettikleri bulunmuştur. Araştırmamızın bulguları yapılmış diğer çalışmalarla büyük oranda paralellikler göstermiştir ve istismarın üzerinden yıllar geçmesine rağmen etkilerinin ne derece büyük olabileceği bir kez daha bu çalışmayla vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the studies about childhood abuse are so important due to underlying how children are affected psychologically and physiologically because of abuse and how these effects are transformed into behaviors of these children in their future lives. This study aims to discover the socio-demographic features of university students who have childhood abuse memories and to indicate the relationship between impulsivity, risky behaviors, and childhood abuse by identifying levels of these three variables. Sample include 1102 university students who study in Turkey?s 24 different cities. The data was gathered by using a demographic information form and Risky Behaviors Questionaire which were prepared by researcher, Childhood Abuse Experience Scale and Barratt Impulsivity Scale. It was found that university students who were abused in their childhood were most tend to engage in risky behaviors and behave impulsively. These results overlap with previous studies about this topic and with the help of this study, it is underlined the anxious and injurious effects of childhood abuse on humanbeing?s life although many years pass over the abuse.