Z ve Y kuşakları arası sınav kaygısı karşılaştırması: Adana ili örneği
Comparison of examination of examination of Z and Y example of Adana province
- Tez No: 531174
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH SEYDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, bireylerin akademik başarılarını oldukça önemli düzeyde etkileyen sınav kaygısı düzeylerini Z ve Y kuşakları ile karşılaştırarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, Adana ilinde devlet ve özel okullardaki öğrencilerden oluşturulmuştur. Z kuşağı olarak ortaokul son sınıf öğrencileri (n=170), Y kuşağı olarak lise son sınıf öğrencileri (n=263) çalışmaya alınmıştır. Çalışmanın örneklemi 433 bireyden oluşmaktadır. Tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen okullara gidilerek belirlenen kuşak aralığındaki tüm bireyler çalışmaya alınmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik olarak 7 soru içeren bir sosyo demografi formu oluşturulmuştur. Sınav kaygısı, 50 sorudan oluşan Sınav Kaygısı Envanteri ile ölçülmüştür. Anksiyete seviyesinin değerlendirilmesi için Spielberger'in geliştirdiği 20 sorudan oluşan Durumluk Kaygı ölçeği ve 20 sorundan oluşan Süreklilik Kaygı ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the levels of test anxiety that significantly affect the academic achievement of individuals by comparing them with Z and Y generations. The population of the study was composed of students from state and private schools in Adana. The second generation of secondary school students (n=170) and the last generation of high school students (n=263) were included in the study. The sample of the study consists of 433 individuals. All individuals in the generation range determined by the randomly selected sampling method were included in the study. A socio-demographic form was formed with 7 questions to determine the socio-demographic characteristics of the participants. Exam anxiety was measured by the Test Anxiety Inventory, which consisted of 50 questions. In order to evaluate the level of anxiety, Spielberger's 20-item State-Trait Anxiety Inventory and 20 questions were used.