Fraktal geometrinin iç mimari kurguda kullanımına yönelik bir araştırma
A research on the use of fractal geometry in the interior architecture
- Tez No: 531175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tasarım ve mimarlık alanında fraktal geometri ile ilgili 20. yüzyılın sonlarından itibaren birçok araştırma yapılmıştır. Çağdaş mimarlık anlayışı multidisipliner şekilde çalışmaktadır. Bundan dolayı başka disiplinlerde ortaya çıkan yeni bazı kavramlar yapı tasarımında yeni sistemleri doğurmuştur. İç mimari tasarım da teknolojiden ve bilimden etkilenmektedir. Bu nedenle bu tezde yeni bir sistem olan fraktal yapıların iç mekanda etkileri ve potansiyeli incelenmektedir. İç mimarinin mekansal yetenekleri ile teknolojik bir araç olan fraktal yapılar ortaya çağımızın mekan problemlerini çözebilecek potansiyeli taşımaktadır. Bilgisayar teknolojisinin 1970 sonrası sıçrama yaşamasıyla o tarihlerden itibaren fraktal geometrinin yapısı anlaşılır hale gelmiştir. Günümüzde yapı tasarımında basit konseptler halinde kullanılmaktadır. Daha gelişmiş konspetler gelecekte belki de uygulanabilir olacaktır. Bu tezde günümüzdeki durum ve etkileri hakkında sonuçlara ulaşılacaktır. Birinci bölümde tezin amacı ve yöntemi açıklanmış konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde kavramsal bilgiler verilerek bu kavramlar karşılaştırmalı olarak tartışılmış ve üçüncü bölümün altyapısı hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde ise mekan ve fraktal kavramları ilişkilendirilip örnekler üzerinden sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many researches have been carried out since the end of the 20th century about fractal geometry in the field of design and architecture. The concept of contemporary architecture works in a multidisciplinary manner. Therefore, some new concepts that emerged in other disciplines gave birth to new systems in building design. Interior design is also influenced by technology and science. Therefore, in this thesis, the effects and potential of the fractal structures, which are a new system, are investigated. With the spatial capabilities of interior architecture, the fractal structures which are a technological tool have the potential to solve the space problems of our age. The structure of fractal geometry has become understandable since 1970, when computer technology experienced a leap after 1970. Today it is used as simple concepts in building design. More advanced conspects will probably be applicable in the future. In this thesis, the current situation and its effects will be reached. In the first part, the purpose and method of the thesis is explained. In the second part, conceptual information was given and these concepts were discussed comparatively and the infrastructure of the third chapter was prepared. In the third chapter, space and fractal concepts were correlated and the results were evaluated.