Cumhuriyet Dönemi Türkiye siyasetinde cinsiyetçilik
Politics in the republic of Turkey sexism
- Tez No: 531197
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRUZ DEMİR YAŞAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Cinsiyetçilik eski toplumlardan günümüze taşınmış olan ve genellikle kadınlara karşı yapılan negatif ayrımcılık uygulamalarını içeren bir şemsiye kavramdır. Modernleşme basamaklarını tamamlamış gelişmiş toplumlarda cinsiyetçilik daha az görülürken, aynı durum gelişmemiş ya da az gelişmiş toplumlarda tersine bir durum arz etmektedir. Bunun sonucunda kadın, sosyal ve ekonomik hayattan soyutlanmakta ve sonuçta, uzun dönemde, toplumun tamamını etkileyecek verimsizlik ve ayrımcı politikalar egemen olmaktadır. Modernleşmenin başlangıcıyla beraber Sanayi Devriminden sonra hemen hemen bütün toplumlarda kadınların haklarının geliştirilmesi için değişik politikalar uygulanmıştır. Osmanlı Devleti de özellikle Tanzimat Fermanı sonrasında bu politikalara yer vermiştir. Türk Kadını çağdaş hemcinsleri gibi haklara kavuşmak için uzun soluklu bir mücadeleye girişmiş ve eğitimden politikaya kadar birçok alanda daha görünür hale gelmiştir. Eski Türk kültüründe cinsiyetçilik olarak değerlendirilebilecek uygulamalar nispeten az iken, Osmanlı döneminde inancın etkisiyle kadınların haklarına kavuşmalarının zor olduğu değerlendirilebilir. Cumhuriyet döneminde kadınların daha fazla sosyal ve ekonomik aktiviteler içinde bulunabilmeleri için düzenlemeler yapılmış ve özellikle politikada rol almaları için çeşitli haklar tanımlanmıştır. Günümüzde dahi süren bu mücadele kadınların istenen bir yerde olmasını mümkün kılmamıştır. Dünyadaki düğer ülkelerle kıyaslandığında Türk kadınının özellikle politika dünyasında bulunduğu durumun nedenlerinin araştırılması bu çalışmanın amacını teşkil etmektedir. Bu nedenleri ortaya koymak için tarihten gelen kültür ve değerlerin üzerinde etki sahibi olabilecek inanç gibi hususlar değerlendirilmiştir. Çalışma kültür ve inançların, günümüzde cinsiyetçilik olarak adlandırılabilecek politikalara ve halkın bakış açısına etkisi olduğunu varsayarak bu etkinin yönünü ve ağırlığını tayin etmeyi hedeflemiştir. Bu bağlamda metot olarak yazın taraması ve mülakat çalışmaları yapılmıştır. Yazın değerlendirmesinde ulusal ve uluslararası raporlar, reform çalışmaları, erken dönem kadın mücadelelerinde rol oynamış önemli kadın figürlerin hayatlarından kesitler ve diğer önemli tarihi gerçekler değerlendirilmiştir. Mülakat çalışmalarında önemli siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının kadın birlikleriyle mülakatlar yapılarak çalışma sorularına yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexism is an umbrella term involving negative discrimination practices usually carried out against women, which have been inherited from ancient societies. While sexism is less common in developed societies that have completed the modernization stages, the situation is worse in undeveloped or underdeveloped communities. As a result, the woman is abstracted from social and economic life and ultimately, in the long run, inefficient and discriminatory policies dominate the whole society. After the Industrial Revolution, with the beginning of modernization, various policies have been implemented to promote the rights of women in almost all societies. The Ottoman Empire, especially after the Edict of Gülhane followed this political stance. The Turkish Women has embarked on a long-term struggle to gain rights like contemporary women and has become more visible to the public from education to the political arena. While practices that can be regarded as sexism in the old Turkish culture are relatively few, it can be evaluated that it is difficult for women to get their rights under the influence of belief system during the Ottoman period. Regulations have been made to allow women to have more social and economic activities during the Republican period, and various rights have been defined specifically for their roles in politics. Even today, this struggle has not made it possible for women to be in a desirable place. It is the purpose of this study to investigate the reasons for the situation of Turkish women especially in the political stage when compared to the other countries in the world. The belief system that may have an impact on the culture and values that came from history have been put into consideration in the search of the causes of sexism. The study aimed to determine the direction and weight of the effects, assuming that the culture and belief system can influence the politics and the public opinion, to force sexist implications. In this context, the methods of the literature review and field studies have been performed. To cover literature review, national and international reports, reform studies, sections of life of important female figures who played a role in early-stage women's struggles, and other important historical facts were evaluated. Interviews were conducted with the women's unions of important political parties and non-governmental organizations in this field to obtain answers the study asked.