Bir takım değişmeli halka graflarının baskınlık sayıları üzerine
One the domination number of some graph over commutative rings
- Tez No: 531245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT AKGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Graf Teori birçok alanda uygulanabilirliği olan ve karmaşık gibi görünen problemlerin çözümünü kolaylaştıran bir yapıdır. 1736 yılında Euler'in Könisberg Köprüsü problemine çözüm yolu olarak ortaya çıkan Graf Teori ile ilgili çalışmalar farklı alanların da ilgisi sebebiyle günümüze kadar devam etmiştir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde basit graflar tanıtılmış ve kaynak araştırması sunulmuştur. İkinci bölümde p ve q asal iken halkasının grafı üzerinde çeşitli baskınlık sayılarına yer verilmiş ve ispatlar yapılmıştır. Üçüncü bölümde de p ve q asal iken grafının bazı baskınlık sayılarına değinilmiş ve ispatlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graph Theory is a structure that can be applicable in many fields and facilitates the solution of problems that seem complex. In 1736,Euler's Könisberg Bridge problem, which emerged as a solution to the problem of studieds related to the graph theory has continved to the present day to the interest of different areas. This study consists of three main parts: In the first part, simple graphs were introduced and the source research was presented. In the second part, while the p and q are prime, the ring has various dominance numbers on the grap and proofs made. In the third chapter, some dominance numbers of the graph are mentioned while p and q are prime proofs made.