İnsansız hava aracı kullanılarak Anadolu yaban koyunlarının popülasyonunun belirlenmesi ve yoğunluk haritalarının üretilmesi
Determination of the population of Anatolian wild sheeps using unmanned air vehicles and density map design
- Tez No: 531246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BUĞDAYCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde uzaktan algılama tekniklerinin gelişmesiyle birlikte kullanım alanları ve kullanım ihtiyaçları artmış ve birçok alanda yeni teknikler olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Yaban hayatı popülasyonlarının belirlenmesinde (envanter çalışmalarında) kullanılan yersel tekniklerin yanısıra, yüksek kaliteli veriler sunan uzaktan algılama tekniklerinden İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) kullanımı oldukça artmıştır. İHA teknolojisi yapay zekâ ve minik termal görüntüleme sistemleriyle, araştırmacıların büyük alanlarda maliyeti düşük araştırma yapmaları için fırsatlar sunmaktadır. Anadolu Yaban Koyunları ülkemizde bulunan en büyük endemik memeli türü olması, biyolojik özellikleri ve evcil koyunların atası olmasından çok önemli bir türdür. Tez çalışması kapsamında, Bozdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (YHGS) sınırları içerisinde bulunan Anadolu Yaban Koyunlarının İHA tekniğiyle envanter çalışması gerçekleştirilmiş, bu amaçla doğrudan gözlem metodu ile kısmi sayım tekniği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda 585 adet Anadolu Yaban Koyunu tespit edilmiştir. Anadolu Yaban Koyunlarının arazideki yoğunlukları ve dağılımları tematik harita türlerinden koroplet harita ile gösterilmiştir. Yapılan tez çalışmasının diğer envanter çalışmalarına, av ve yaban hayatı yönetimine altlık olacağı düşünülmektedir. Tez çalışması Türkiye'de Harita Mühendisliği alanında yaban hayatı envanter çalışmalarında İHA tekniği kullanılarak gerçekleştirilen ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of remote sensing techniques, usage areas and usage needs have increased and as new techniques have been used in many fields. In addition to the ground surveying methods used in the determination of wildlife populations (inventory studies), the use of Unmanned Aerial Vehicles (UAV), a remote sensing technique that provides high quality data, has increased considerably. UAV technology provides opportunities for researchers to conduct low-cost research in large areas with its artificial intelligence and tiny thermal imaging systems. Anatolian Wild Sheep which is the most important endemic mammal species in our country, is very important species due to biological characteristics and ancestor of domestic sheep . Within the scope of the thesis, the inventory study of the Anatolian Wild Sheeps within the boundaries of the Bozdag Wildlife Development Area was carried out using the UAV technique. As a result of the evaluation of the data, 585 Anatolian Wild Sheep were determined. Densities and distributions of Anatolian Wild Sheep in the field are shown with thematic map. The thesis study is thought to be a base for other inventory studies, hunting and wildlife management. Thesis study is the first research conducted using UAV technology in the field of Geomatics Engineering wildlife inventory work in Turkey.