Türkiye'de göç sorunsalı Suriye'den göçün etkileri Reyhanlı örneği
The problematic of migration in Turkey the influences of migration from Syria, Reyhanli as an example
- Tez No: 531351
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Göç insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar daima güncel ve kendini yenileyen bir kavram olmuştur. Geçmişten günümüze kadar yapılmış olan göç hareketleri hem göç alan ülkeler üzerinde hem de göç veren ülkeler üzerinde olumlu veya olumsuz birçok etki bırakmıştır. Türkiye jeopolitik konumu gereği Asya coğrafyasından Avrupa'ya yapılan göç hareketlerinden etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Göç sürecinin bütün yönleriyle ele alındığı modellemelerin yetersizliği, özellikle ülkemizde yaşanan son göç dalgasıyla ortaya çıkan ekonomik ve sosyal etkilerin sağlıklı ölçümü önünde çok büyük engellerden biri olmaya devam etmektedir. Söz konusu model arayışlarında göze çarpan en önemli olgulardan biri yabancı literatürden alınma modellemelerle Türkiye'de göç olgusunun anlaşılmaya çalışılmasıdır. Her göç dalgası olgusal olarak içindeki zaman ve mekan sürecinde sosyal, politik ve ekonomik dinamikleri farklı gerçekleşmektedir. Türkiye için elzem ve öncelikli olan bir sürecin Avrupa Birliği gibi daha“hesapçı/temkinli”bir yapı için önceliğinin anlaşılmamasının da bu farklılıktan kaynaklandığı söylenebilir. Bu çalışma, Suriye olayları kaynaklı göçü ilk karşılayan illerden biri olan Hatay'ın sınır ilçesi Reyhanlı'da göç süresince yaşanan sürecin bir çözümlenmesine dayanmaktadır. Türkiye açısından kendine özgü bir modelin süreçte işleyip işlemediğini, Suriye'den Reyhanlı'ya göç eden sığınmacılarla yapılan derinlemesine görüşme yöntemiyle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel tezi ortaya konan göç modelinin nasıl işlediğini göstermek ve buna bağlı olarak Suriye'den Reyhanlı ilçesine yapılan göçlerin kente etkisini araştırmaktır. Çalışmanın sonucunda oluşturulan göç modellemesinin belirtilen süreçlere uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra Reyhanlı ilçesine göç eden Suriyeli sığınmacıların ilk günlerde halk tarafından hoşgörü politikasına uygun olarak karşılandığı ancak 2013'de Reyhanlı'da gerçekleştirilen terör saldırılarının sorumlularının Suriyeli sığınmacılar olarak görülmesi sebebiyle birçok sorunun ortaya çıktığı ve bu sorunların iki halk arasında derin yaralar açtığı çalışmanın önemli bulguları arasındadır. ANAHTAR KELİMELER Göç, Uluslararası Göç, Göç Modeli, Açık Kapı Politikası, Reyhanlı, Türkiye
Özet (Çeviri)
Migration has always been as up to date and self-renewing as man's history. The migratory movements that have been made from the past to the present have left many positive and negative impacts on the countries that have received immigration as well as on the countries that are emigrating. Migration from Turkey to Europe from Asia geography should geopolitical position is one of the most affected countries. The inadequacy of the models in which all aspects of the migration process are addressed remains one of the biggest obstacles to the sound measurement of economic and social impacts, especially with the recent migration waves in our country. One of the most important cases conspicuous in search of models taken from foreign literature said modelings and integrations on the attempt to understand the phenomenon of migration in Turkey. Every wave of migration has its social, political and economic dynamics differently in the process of time and space within it. As more essential and priority for Turkey's European Union process, a“calculating / cautious”also said that these differences arise from a failure to understand the priorities for the structure. This study is based on an analysis of the process that took place during migration in Reyhanlı, the border town of Hatay, which is one of the city ones to meet the migration caused by Syrian events. Is a unique model in the functioning of the process in terms of Turkey, conducted with refugees from Syria who emigrated to Reyhanlı'da aims to reveal the depth interview method. The main thesis of the study is to show how the immigration model works and to investigate the effect of migrations to the city of Reyhanlı from Syria to the city. It turned out that the migration model created in the result of the study is in accordance with the specified processes. In addition to this, the Syrian asylum seekers who migrated to the Reyhanlı district were welcomed by the people in accordance with the tolerance policy in the first days. However, since the responsibility of the terrorist attacks in Reyhanlı in 2013 were seen as Syrian asylum seekers, many problems emerged and the important findings of these studies between. KEYWORDS Migration, International Migration, Migration Models, Open Door Policy, Reyhanlı, Turkey