Religious conflict in Muriel Spark's novels: The Bachelors, The Comforters and Memento Mori
Muriel Spark'ın Bekarlar, Avutucular ve Öleceğini Hatırla adlı romanlarındaki dinsel çatışmanın incelenmesi
  1. Tez No: 531387
  2. Yazar: NİLGÜN ŞENOL ADMEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bir Yahudi olmaktan vazgeçip, Katolikliği benimseyen Muriel Spark da tıpkı, eserlerinde ideolojilerini, inançlarını, felsefelerini yansıtan birçok yazar gibidir. Romanlarında din olgusu önemli bir öğedir. Bu çalışmada tanrı-yazar ilişkisi, dinin kaderimiz üzerindeki etkisi, özgür irade (karakterlerin seçimleri ya da istekleri) ve ilahi irade, böylelikle gerçek ve kurgu Spark'ın seçilmiş üç romanı olan Bekarlar, Avutucular ve Öleceğini Hatırla adlı eserlerinde irdelenecektir. Kader ve özgür irade konuları çalışılırken, Spark'ın Katolik karakterlerinin yaşadığı dinsel çatışmalar analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Muriel Spark, who was born as Jewish and later adopted Catholicism, is an author like many authors who reflect their ideologies, beliefs and philosophies in their works. Religion is a significant item in her novels. In this study, God-author relationship, the effects of religion on fate, free will (the characters' choices or wishes) and divine will, namely fiction and reality are discussed in Spark's three chosen novels; The Bachelors, The Comforters and Memento Mori. While dealing with the subject of fate and free will, the religious conflicts adopted by her Catholic characters are analyzed.