Sermaye piyasasında faaliyet gösteren aracı kurumların göreli etkinliklerinin veri zarflama yolu ile analizi
Analysis of the performance of the intermediary institutions operating in the capital market by means of the data envelopment
  1. Tez No: 531386
  2. Yazar: SABRİYE GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sermaye piyasalarının fon arz edenler ve fon talep edenler dışındaki en önemli unsurlarından biri sermaye piyasası ile ilgili tüm işlerin yapıldığı kurumlar olan aracı kurumlardır Aracı kurumlar piyasadaki etkinlikleri ile sermaye piyasasının gelişimine doğrudan katkı veren kurumlardır. Aracı kurumların iyi bir etkinlik derecesine sahip olması sermaye piyasasındaki işlem hacminin ve katılımcı sayısının artmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu kurumların etkinlikleri periyodik olarak ölçülmesi, analiz edilmesi ve yorumlanması, takip edilmesi önemli bir konudur. Bu çalışmada, Türkiye Sermaye Piyasasında faaliyet gösteren aracı kurumların veri zarflama analizi yolu ile etkinliğinin ölçülmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Böylece Türkiye'deki aracı kurumların etkinliklerine yönelik önemli bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgularla etkin ve etkin olmayan aracı kurumlar belirlenmiştir. Etkin olmayan aracı kurumların etkin hale gelebilmeleri için gerekli potansiyel iyileştirme oranları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important components of the capital markets other than funders and fund claimants is the intermediary institutions which are the institutions where all operations related to the capital market are carried out. Intermediary institutions are the institutions that directly contribute to the development of the capital market through its activities on the market. The fact that intermediary institutions have a good efficiency rating will lead to an increase in the volume and number of participants in the capital market. For this reason, the effectiveness of these institutions should be measured, analyzed and interpreted periodically. In this study, the effectiveness of intermediary institutions operating in the Turkish Capital Markets was measured and compared by means of data envelopment analysis. Thus, important findings related to the effectiveness of intermediary institutions in Turkey were obtained. Effective and ineffective intermediary institutions were identified with the findings. Potential improvement ratios were identified to enable ineffective intermediary institutions to become effective.