Demokrat Parti iktidarında Kürt sorunu: Devlet politikasındaki değişim ve devamlılıklar
Kurdish question during Democrat Party goverment: Change and continutiy in state policy
- Tez No: 531393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bugün Türkiye'deki en önemli ve tartışmalı konularından biri Kürt sorunudur. Bu konudaki çalışmaların tümü Kürt sorununun nedenlerini erken Cumhuriyet döneminde aramaktadır. Bu çalışma, Türk siyasal hayatının tartışmalı bir zaman dilimi olan Demokrat Parti döneminde Kürt sorunu konusundaki devlet politikasındaki değişim ve devamlılıkları açıklamaya çalışmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm kavramsal açıklamayı içermektedir. İkinci bölüm İmparatorluk dönemindeki devlet ve Kürt aşiret ilişkilerini açıklamaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye Cumhuriyeti döneminde yeniden kurulan kimlik politikalarına odaklanılmaktadır. Son bölümde ise Demokrat Parti'nin Kürt sorunu konusundaki devlet politikaları takip edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important and controversial issue in Turkey is the Kurdish question. All of the studies on this subject seek the causes of the Kurdish question in the early Republican period. This study attempts to explain the changes and continuities in the state policy on the Kurdish issue in the period of the Democratic Party, which is a controversial period of Turkish political life. The thesis consists of four parts. The first chapter involves conceptional explanation. The second examines the state and Kurdish tribal relations during the Empire period. The third section focuses on the politics of re-established identity and the Republic of Turkey period. In the last part, the Democratic Party's state policies on the Kurdish issue are followed.