İbrahim Hanif er-Rumi'nin Gayetü'l-Meram kitabının tahkik, tahric ve değerlendirilmesi
The inquiry, authentication , and study of Gayato al-Maram book by İbrahim Hanif al-Rumi
  1. Tez No: 531395
  2. Yazar: ZAKARIA ORFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KUTLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Çalışmanın amacı, İmamzâde Muhammed b. Ebî Bekr'in“Şir'atü'l-İslâm”adlı eserinde geçen hadislerin kaynaklarını, kabul ve red açısından derecelerini inceleyip değerlendiren xvııı. yüzyılda yaşayan, Osmanlı âlimlerinden Kadı İbrahim Hanîf Efendi'nin“İbrahim Hanif Er-Rumi'nin Gayetü'l-Meram Kitabının Tahkik, Tahric Ve Değerlendirilmesi”. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde müellif İmamzâde Muhammed b. Ebî Bekr'in hayatı ve eserleri, ikinci bölümde Şir'atü'l-İslâm hadislerini tahric eden Kadı İbrahim Hanîf Efendi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, üçüncü bölümde“Gayetü'l-Meram fî Tahrici Ehadis Şir'ati'l-İslam”adlı eser nüshalarıyla birlikte tanıtılmıştır. İlk üç bölüm, Türkçe ve Arapça yazılmış, dördüncü bölümde eserin tahkikli metni sadece Arapça olarak verilmiştir. Son olarak istifade edilen kaynaklar belirtilerek çalışma sonuca bağlanmış ve dizin eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of the search is a study and examination of the manuscript of“Ghayat al-Maram fi Takhreej 'Ahadith Shirat Al-Islam”which written by one of the Ottoman scientists Ibrahim Hanif Al-Roumi, documented the mentioned hadiths in the book of“ Shiraat Al-Islam”which written by Sheikh Mohammed bin Abi Bakr who was known as Imamzadâh. This research is divided into four parts: The first was for studying the life and the effects of the imam Mohammed bin Abi Bakr Imam Zadeh, the second part was for studying the life and the effects of Ibrahim Hanif Al Roumi. And the third part was for definition the book“Ghayat Almaram fi Takhreej 'Ahadith Shirat Al-Islam”. Thesse parts was written in Turkish and Arabic, but he fourth part was for studying and examination the manuscript only in Arabic. In the end, I mentioned the sources that I benefited from for my study and the results I obtained.