للشيخ حسين بن إسكندر الرومي (ت 1084ه) دراسة وتحقيق
Şeyh Hüseyin b. İskender er-Rûmî'nin (ö.1084) Mukaddime fi'l-Fıkıh ve'l-Akâid isimli eserinin tahkik ve inceleme / An introduction to jurisprudence and doctrines by Sheikh Hussain bin Iskandar al-Roumi - 1084 AH: Study and investigation
  1. Tez No: 834223
  2. Yazar: ADIL SALEH IBRAHIM AL SABEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada Şeyh Hüseyin b. İskender er-Rûmî'nin Mukaddimetü'n-fi'l-fıkh ve'l-akâid isimli eserinin tahkik ve analizi yapılmıştır. Eser, tahâret, namaz, mesh ve seferîlik ile ilgili konularda Hanefî mezhebinin tercih edilen görüşlerini ihtiva etmesi sebebiyle önemlidir. Eserde şâz ve zayıf görüşlere yer verilmemiştir. Eserde ele alınan konular insanların günlük hayatlarında sürekli ihtiyaç hissedecekleri alanlarla ilgilidir. Halka yazılmış bir eser hüviyetinde olduğu için kullanılan dil de basittir. Eser çocukların ezberlemesi için uygundur. Şeyh Hüseyin b. İskender'in şahsi ve ilmi hayatı ele alınırken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Nüshaların karşılaştırılması, sahîh olanın tercih edilmesi, eserde nakledilen fırhî görüşlerin asli kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesi ve eserdeki görüşleri açıklamak için dipnotta bilgi verirken talik ve tahkik yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Müellif birkaç konu hariç fakihlerin ihtilaflarına değinmemiştir. İmameyn ve Şâfiî'nin Ebû Hanîfe'ye muhalefeti değinilen ihtilaflı konulara örnek olarak verilebilir. Sadece görüşleri nakletmekle yetinmemiş, içlerinden sahîh olanı ve alimlerin icmâ ettiklerini tercih etmiştir. Bu gibi durumlarda daha çok“Bu konuda diğer alimlerde böyle düşünür”lafzı kullanılmıştır. Mezhepçilik taassubu yapılmamış, delile uygun olduğu müddetçe diğer mezheplerin görüşleri de tercih edilmiştir. Zaman zaman imam Şâfiî'nin görüşleri alınmış, görüşün sahîh olduğuna dair imam Şâfiî'den nakiller yapılmıştır. Eserlerden nakil yapılırken, özetleme de manen nakil de yapılmamış, lafzî nakil tercih edilmiştir. Fıkh-ı ekber, Mülteka'l-ebhur gibi Hanefi mezhebinin önemli kitaplarına atıflar yapılmıştır. Zaman zaman zayıf veya aslı olmayan hadislerle ihticâc edilmiştir. Kıyası açıkça bir delil olarak kabul etmiştir. Müellif“fâide”kelimesini konunun önemi ve makamın gerektirdiği ilave bir bilgi verirken sıkça kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with“Introduction to Jurisprudence and Doctrines”by Sheikh Hussein bin Iskandar Al-Roumi (d.: 1084 AH) as a study and investigation.The importance of this book comes from the fact that it contains the opinion applied in the Hanafi school of thought in matters of purity and prayer and related rulings such as wiping over the socks, travel rulings, and so on. Likewise, the book is devoid of deviant and weak opinions, just as the issues of the book are something that is frequently needed in the daily life of all people. In addition to the ease of the language of the book, and it appears that it is directed to the common people, or intended for children to memorize it. The researcher followed the historical descriptive approach when presenting the biographical and scientific biography of Sheikh Hussein bin Iskandar Al-Roumi, and the method of investigation and commentary in the investigated text when comparing copies and establishing their authenticity, referring jurisprudential sayings to their sources, and commenting on the issues presented in a short way that clarifies the meaning. The conclusions of the study were: The author did not dwell on mentioning the disagreement of the jurists except in a few issues, including what the two imams disagreed with Abu Hanifa in, and what Imam Abu Hanifa disagreed with Imam Shafi'i, in order to facilitate the reader, and he was not content with conveying the sayings, but rather he preferred what he saw as correct, and what was agreed upon. scholars group, He more than said:“And it is the choice of all the sheikhs,”and he did not become fanatic for his Hanafi school of Jurisprudence, rather, he used to take from other schools of thought if evidence supported them, so he used to infer from the Shafi'i school of thought and cited the sayings of Imam Shafi'i to refer to their validity and work with them. It was not transmitted in the sense or in short from the jurisprudential sources, but rather it was transmitted by the text, and relied on the basic books of Hanafi jurisprudence, such as Al-Fiqh Al-Akbar, Multaqa Al-Abhar and others. It is also more than reasoning with weak hadiths, some of which have no basis. And his reliance on analogy is clearly evident in his book, and the author used the word“benefit”to point out the importance of the topic covered or to add something required by the context.