Pirinç kavuzlarının yonga levha üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of rice husks in manufacture of particleboard
  1. Tez No: 531396
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada hammadde yetersizliğinden dolayı farklı hammadde kaynakları araştırma ve kullanma yoluna gidilmektedir. Orman ürünleri sektöründe yıllık bitkilerden elde edilen ürünler hammadde kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Türkiye özellikle buğday, pamuk, ayçiçeği, pirinç gibi ürünleri yetiştirilen bir ülkedir. Mahsulden artan atıklar tarlada yakılmakta veya havyan yemi vb. olarak değerlendirilmektedir. Benzer şekilde pirinç kavuzu tavuk çiftliklerinde tavukların altına serilen bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında pirinç kavuzlarının yonga levha üretiminde kuru yongaya oranla Orta Tabaka ve Üst Tabaka için %10-20-30 oranında kullanılmıştır. Pirinç kavuzları kullanılarak elde edilen yonga levhaların bazı mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda pirinç kavuzunun yonga levha üretiminde Orta Tabakada kullanım miktarı %10 da çekme mukavemeti ortalama 0,41 N/mm2 iken, %20 ve üzeri kullanım miktarlarında değerler TS EN standartlarının altına düşmektedir, diğer mekanik ve fiziksel özellik değerlerinde bir miktar düşüş olmasına rağmen TS EN standart değerlerinin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to lack of materials in the world, different raw material sources are being explored and used. The products obtained from annual plants in forest products sector can be used as a raw material source Turkey is a country where especially some products such as wheat, cotton, sunflower, rice Waste from crop is burned in the field or used as animal feed, husk rice that. Similarly, rice husk is used as a material that is laid under the chickens in the poultry farms. Within the frame of this study, %10-20-30 of Core Layer and Surface Layer were used for production of chipboard. Some physicals and mechanical properties of the chips plates were obtained using rice husks and determined. As due a result of this study, while the tensile strenght is 0,41 N/mm2 at %10 in the use of Core Layer in the production of rice flour, the values of %20 and over usage values fall below TS EN standards. Altough there is a slight decrease in other mechanical and physical property values higher TS EN standard values are identified.