Umdetü'l-Hakayık 4. cilt transkripsiyonu
The transcription of the 4th volume of Umdetul Hakayik
  1. Tez No: 531416
  2. Yazar: MERVE TUBA ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
Süleyman Hüsnü Paşa, 1838'de İstanbul'da Süleymaniye civarındaki Molla Gürani mahallesinde doğmuştur. İlk öğrenimine mahalle mektebinde başlayan Süleyman Hüsnü, eğitimine daha sonra Maçka Askeri İdadisin de devam etti. Burayı bitirdikten sonra Mekteb-i Harbiye'ye (Harp Okulu) giren Süleyman Hüsnü Paşa, Derviş Mehmet Paşa kuvvetleri içinde Karadağ harekatına katıldı. Yenipazar (Bosna), Hersek ve İşkodra'da görev yaptı. Girit isyanının bastırılmasında (1867) gösterdiği başarıdan dolayı yarbaylığa yükseltildi. Süleyman Hüsnü Paşa'nın en büyük hizmetlerinden biri askeri okulların ders programlarını ve müfredatlarını yeniden düzenlemiş ve bu programlara uygun tarih ve dil kitaplarını kaleme almış olmasıdır. Tuna ve Balkan orduları Başkomutanı olarak katıldığı Osmanlı-Rus Savaşı'nda (93 Harbi, 1877-78) Osmanlı ordusu yenilgiye uğramış olsada, Şıpka harekatını başarı ile yönetmesi sonucu“Müşir”rütbesini alarak,“Şıpka kahramanı”olarak anılmıştır. Umdetü'l- Hakayık adlı eserinde Osmanlı-Rus Savaşı'nın askeri cephesini, başarılarını, zorluk ve imkansızlıklarını anlatan birinci elden kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suleyman Husnu Pasha was born in 1838 in Molla Gurani Street, which is around Suleymaniye in Istanbul. Suleyman Husnu, who started his primary education in the neighborhood school, continued his education later at Macka Military High School. After completing his education here, Suleyman Husnu Pasha entered the Mekteb-i Harbiye (Military School) and participated in the operation of Dervis Mehmet Pasha. He worked in Yenipazar (Bosnia), Herzegovina and Shodra. He was promoted to lieutenant colonel as a result of his success in the suppression of the Cretan rebellion (1867). One of the greatest services of Suleyman Husnu Pasha is that he has reorganized the programs and the curriculums of the military schools and has written history and language books in accordance with these programs. Even though, the Ottoman Army had lost the Ottoman-Russian War (War of '93, 1877-78), in which he participated as the Commander-in-Chief of the Danube and Balkan armies, he had been granted the“Mushir”rank as a result of his successful management of the Shipka operation and had been called the 'Shipka Hero'. In his work, entitled Umdetu'l- Hakayik, he appears as the first-hand source telling about the military front, successes, difficulties and impossibilities of the Ottoman-Russian War.