İşletmelerde finansal başarı ve başarısızlığının veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi, metal eşya, makine ve gereç yapımı sektörü
Evaluation of financial success and failure in operations by data envelopment analysis, metal products, machinery and materials sector
- Tez No: 531420
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşmeyle birlikte işletmelerin devamlılıklarını sürdürebilmeleri zorlaşmış ve bunun sonucunda işletmeler arasındaki rekabet artmıştır. Artan rekabet koşullarında işletmelerin finansal başarı ve başarısızlıklarını tespit edebilmesi ve etkinlik analizlerinin ölçülmesi kavramlarının önemi daha da artırmıştır. Bu çalışmada Borsaya kayıtlı Metal Eşya, Makine ve Gereç Yapımı sektöründe işlem gören işletmelerin 2013-2017 yılları arasında mali tablolar yardımıyla Altman Z Skoru Modeli, Tobin Q Oranı, Dupont Analizi hesaplamaları yapılmış ve ardından yine mali tablolar yardımıyla Veri Zarflama Analizi yöntemi ile etkinlik ölçümü yapılmıştır. Çalışma kapsamında ele alınan girdi ve çıktı değişkenleri, daha önce yapılan çalışmalar göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Çalışmanın sonucunda, uygulanan analizler neticesinde Metal Eşya, Makine ve Gereç Yapımı sektörünün 2013-2017 yılları arası firma başarı ve başarısızlıkları tespit edilerek başarısız olanların iyileştirmelerine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With globalization, it has become harder for production units to sustain their continuity and as a result of this competition between production units has increased Under increasing competition conditions, the ability to identify the financial successes and failures of enterprises and the measurement of efficiency analyzes have increased the importance of the concepts. In this study, Altman Z Score Model, Tobin Q Ratio and Dupont Analysis calculations were made with the help of financial tables of between 2013 and 2017, enterprices which were in metal products, machinery and tool producing sector that registered with the stock exchange and then activity measurement was performed by Data Envelopment Analysis method with financial tables. Under this study, the input and output variables were based on the study were selected by considering previous studies. In the result of the study, the results of the analysis are applied and the the proposals was put forward for the improvement of the unsuccessful ones are presented by determining the successes and failures of the Metal Products, Machinery and Equipment sector between 2013-2017.